CENY ANDĚL COCA-COLA 2023

Česká hudobná akadémia rozhodla o najlepších hudobných nahrávkach uplynulého roka. V Cenách Anděl Coca-Cola 2023, ktoré sa udeľovali 30. marca v priestoroch pražského O2 univerza a v priamom prenose na ČT1, bolo ocenených celkom pätnásť nahrávok a projektov. Najlepší album nahrali podľa Českej hudobnej akadémie November 2nd, do Siene slávy bol uvedený Jiří Korn. Ocenenie získala aj slovenská skupina Hex.


Hranickej kapele November 2nd sa víťazstvom v Cenách Anděl Coca-Cola 2023 podarilo zavŕšiť úspešný comeback na scénu. Eponymný album plný rockovej energie, soulového cítenia i súčasného prístupu k produkcii skupina nahrala po dvanástich rokoch. Natáčala ho prevažne v pražskom štúdiu producenta Borisa Carloffa, ale jednotlivé piesne prešli tiež štúdiami v Memphise, Nashville aj Los Angeles.

„Kapele, ktorej ústrednú dvojicu tvorí speváčka Saša Langošová a gitarista Roman Helcl, sa podarilo to, o čom českí hudobníci často skôr snívajú – natočiť album, ktorý znie a hrá svetovo. Je to rýdzo muzikantská a perfektne dotiahnutá platňa,“ komentuje výsledky hlasovania predseda Českej hudobnej akadémie Honza Vedral.

„November 2nd patrili spoločne s Viktorom Sheenom vďaka trom nomináciám k favoritom tohtoročných hudobných cien. Nakoniec ale žiadna nahrávka výsledkom nedominovala.

Tridsaťtriročný ročník Cien Anděl bol v tomto ohľade jedným z najfarebnejších v histórii. Výsledky hlasovania akadémie ukázali, koľko skvelých nahrávok na českej hudobnej scéne vzniká,“ dopĺňa Vedral.


Premiéru mala kategória Spoločný projekt, ktorej historicky prvými víťazmi sa stali Viktor Sheen a Calin s albumom „Roadtrip“, ktorý sa v roku 2023 stal bezprecedentným fenoménom streamingových služieb. Ako Skladba roka bola ocenená ústredná pieseň „Údolí včel“ z deviateho albumu Anny K. a Sólovou interpretkou roka Česká hudobná akadémia zvolila Pam Rabbit za jej album „I Love the Internet“. Sólovým interpretom sa stal David Koller a skupina J.A.R., ktorí titulnú skladbu albumu „Jezus Kristus Neexistus?“ v rámci ceremoniálu zahrali aj naživo.

Cenu Anděl za Objav si odniesla Tereza Balonová, ktorá zaujala albumom „Lampiony“, a okrem ikonickej sošky od Jaroslava Rónu získala aj mediálnu kampaň v hodnote pol milióna korún od Európy 2, ktorá bola už tradične, spoločne s Českou televíziou, hlavným mediálnym partnerom Cien Anděl. Najlepší klip, režiséra Ľuboša Vackeho, vznikol k skladbe „Traps In My Feed“ elektronického producenta dné.


V žánrových cenách uspela Anna Vaverková v kategórii Alternatíva a elektronika, folkový album roka natočila Marie Puttnerová, jazzová trojica David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák, rockovej thrashmetalovej Exorcizphobia, rapovej MC Gey a v kategórii Klasika akadémie vyzdvihla britského skladateľa Benjamina Brittena. V kategórii Slovenský album bodovali klasiku slovenskej scény Hex s desiatou platňou „Kde je tu láska?“

Aj v tomto roku vyhlásil titulárny partner Cien Anděl, spoločnosť Coca-Cola, multižánrovú cenu popularity s názvom Coca-Cola Cena fanúšikov, ktorej víťazom sa stal spevák Marcell a získal tak finančnú podporu vo výške stotisíc korún a zásobu nápojov z portfólia Coca-Cola do skúšobne na rok zadarmo.

Do siene slávy bol uvedený Jiří Korn, ktorý už vyše päťdesiat rokov patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti českej populárnej hudby. A tiež medzi tie najuniverzálnejšie.


„Vždy bol o krok pred ostatnými. Keď sa v Česku ešte hrával bigbít, s kapelou Rebels už spieval west coastové melódie, keď všetci skúšali po jeho vzore kalifornský pop, už so svojou basou sadil blues rock. V sedemdesiatych rokoch ako člen Olympiku naštartoval pop rock, v rokoch osemdesiatych ako jeden z prvých skúšal aktuálne prvky soulu a dokonca stál pri začiatkoch českého hip hopu, ktorého predstavitelia ho napokon dodnes vyzývajú,“ zaznelo v sprievodnom medailónku. „Na jeho konte sú desiatky hitov, ale aj nezabudnuteľné filmové úlohy. Odtlačok jeho vplyvu nájdeme snáď u každého súčasného českého speváka. A aj vo svojich sedemdesiatštyroch rokoch stále prekvapuje energiou a vypredáva haly.“

„O víťazoch tento rok pod dohľadom notára rozhodovalo 487 akademikov,“ uviedla Petra Žikovská, riaditeľka ČNS IFPI, ktorá Ceny Anděl vyhlasuje. Večer moderovali Ivana „Fancy“ Kulhánková a Honza Dědek.

Tohtoročný line-up zostavili usporiadatelia z radov nominovaných umelcov av priebehu večera sa tak predstavil aj rad ocenených hudobníkov. Okrem J.A.R. naživo zahrali noví držitelia Anjelov November 2nd, Anna K. alebo MC Gey, ďalej potom nominovaní Sofian Medjmedj a Ben Cristovao, Jeleň, Annet X a NobodyListen, Marcell alebo Adam Plachetka, Ondrej Havelka a jeho Melody Makers.

„Tohtoročné odovzdávanie pre nás bolo v mnohých ohľadoch veľkou výzvou. Presunuli sme sa do väčšieho priestoru O2 universa, vďaka ktorému sme si mohli dovoliť privítať na ceremoniáli viac hostí, a to aj z radov verejnosti, zároveň sme mohli dať väčší priechod kreatívnym nápadom a všeobecne vizuálnemu poňatiu, ktoré ide so súčasnou hudbou ruka v ruke,“ uvádza producentka Cien Anděl Lucka Hájková a dopĺňa: „Sme si vedomí toho, že bez podpory našich partnerov by takáto akcia v tomto rozsahu nebola realizovateľná a my im týmto veľmi ďakujeme.“

Titulárnym partnerom Cen Anděl bola spoločnosť Coca-Cola, hlavnými mediálnymi partnermi Česká televízia a Európa 2, ďalšími partnermi Intergram, OSA a Hlavné mesto Praha.

Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 hudobná akadémia, ktorá je zložená z odborníkov – hudobníkov, producentov, dramaturgov, novinárov a ďalších osobností českej hudobnej scény. Od roku 1995 je vyhlasovateľom Cen Anjel ČNS IFPI. Usporiadateľom je už siedmy rok spoločnosť LUFF PRODUCTION.


Výsledky Cien Anděl Coca-Cola 2023

Sieň slávy
Jiří Korn

Album
November 2nd – November 2nd

Skladba
Anna K. – Údolí včel (autor T. Vartecký)

Skupina
J.A.R. – Jezus Kristus Neexistus?

Sólová interpretka
Pam Rabbit – I Love the Internet

Sólový interpret
David Koller – LP XXIII

Objav
Tereza Balonová – Lampiony

Spoločný projekt
Calin & Viktor Sheen – Roadtrip

Videoklip
dné – Traps In My Feed (feat. FVLCRVM)
(režie L. Vacke)

Slovenský album
Hex – Kde je tu láska?

Alternativa a elektronika
Anna Vaverková – Pozdravy z polepšovny

Folk
Marie Puttnerová – Laila Tov

Jazz
David Dorůžka, Robert Fischmann, Martin Novák – Gilgul

Klasika
Martinů Voices, Lukáš Vasilek – Britten

Rap
MC Gey – O tatínkovi, který usnul

Rock
Exorcizphobia – Spiritual Exodus

Nikol Klevcovová a NMR (foto: press)