EDITORSKÝ VÝBER: 13/2024

Priblížime vám albumy, ktoré zverejnili High Llamas, Ride a London Afrobeat Collective a nové videoklipy speváčky menom Natalia Lafourcade a domáceho hudobníka Toella.


Írsky producent Sean O’Hagan vedie od roku 1990 skupinu High Llamas, ktorej hudbu inšpirovali Beach Boys, Ennio Morricone, Antonio Carlos Jobim i avantgardná elektronika. Počas svojej kariéry spolupracoval so skupinou Steraolab i mnohými ďalšími hudobníkmi, no nezabránilo to vydaniu nového albumu High Llamas nazvaného „Hey Panda“. Tento titul je otvorený skúmaniu súčasnej hudby a jeho melódie odrážajú, ako sa definície časom menia. Na novinke Sean spolupracoval s anglický pop artovým hudobníkom Fryarsom a v jeho nahrávkach počuť optimizmus inšpirovaný radosťou i smútkom ako aj rôznorodé súčasné hádanky.


Natalia Lafaourcade zverejnila videoklip k piesni „María la Curandera“, ktorá evokuje hymnu za samoliečbu. Skladba je pripomienkou, že posilnením svojej intuície a za pomoci matky prírody môžete aktivovať liečivé schopnosti a pomôcť sa tak uzdraviť. Pieseň je inšpirovaná mexickou šamankou Maríou Sabinou, ktorá v polovici 20. storočia predstavila svetu svoje „magické huby“. Malá mexická dedinka Hualta de Jimenez sa vtedy stala pútnickým miestom hippies i vedcov. Klip má mystickú atmosféru. Účinkuje v ňom skupina tajomných žien, ktorá sa napokon odhalí a zaháji kolektívny liečebný proces. Vyžaruje z neho expresia, tanec, tranz a otvorená myseľ.


Britská shoegazová skupina Ride vydáva album s názvom „Interplay“, ktorý nadväzuje na platne „Weather Diaries“ z roku 2017 a „This Is Not a Safe Place“ z roku 2019, ktoré vznikli po znovuzrodení kapely. „Tvorba nového albumu trvala dlho, pretože prešli sme mnohými vzostupmi a pádmi,“ uviedol vo vyhlásení spevák skupiny Andy Bell. „Napokon sme prešli týmto procesom a ako kapela sme v dobrej forme. Cítime sa byť schopní zbaviť sa minulosti a sme pripravení osláviť svoje talenty, ktoré nás vždy spájali.“ Spoločne s albumom ohlásila skupina aj veľké svetové koncertné turné.


Z názvu London Afrobeat Collective je zrejmé, odkiaľ osemčlenná kapela pochádza a čo hrá. Fanúšikov starého dobrého afrobeatu možno zaujme, že do prevažne mužskej hudby tentoraz v úlohe líderky vstúpila žena, čo by bolo v ére Fela Kutiho takmer nemysliteľné. V Demokratickej republike Kongo narodená, v Argentíne vychovaná a v Londýne žijúca energická speváčka Juanita Euka si na nejaké predsudky ale veľmi nepotrpí a ostatní členovia kapely pochádzajúci z Británie, Talianska, Francúzska alebo Nového Zélandu evidentne tiež nie. Urobia, čo im rozkáže a album „Esengo“ sa potom dobre počúva. A tanečné pazúry do vás zatne svojou neviazanosťou najmä afrobeat, no svojho sa dočkajú aj rockeri, džezmani a do bodu varu sa dostanú aj fanúšikovia latinsko-americkej hudby či funky.


Slovenský hudobník Toello zverejnil novinku „Changes“, o ktorej prezradil: „Je zo prvý track z môjho EP Still Life, ktoré vyjde 19.4.2024. Je to ľahká skladba inšpirovaná mojim životom, ktorý v posledných rokoch prešiel veľkými zmenami. Myslím, že ľudia od pandémie zažili veľa zmien, či už dobrých alebo zlých. Téma zmien nie je v hudbe vôbec nová, ba naopak, je obohratá, no je stále štedrá čo sa inšpirácie týka, a preto som sa rozhodol prispieť do tejto nekonečnej studne aj ja. Inšpirovala ma tiež skladba Changes od Davida Bowieho, ktorú spomínam aj v jednom z veršov. Dúfam, že v ľuďoch prebudí zvedavosť o nové veci a zažehná strach z neznámeho. Napokon večná pravda je to, že človek je väzňom svojho života iba vtedy, keď má každý deň rovnaký. Budem rád ak si moji poslucháči vytvoria nové spomienky, ktorým bude táto skladba soundtrackom. Novinka tiež napovedá, ako budú znieť nové nahrávky, ktoré niečím evokujú minulosť, no tvária sa novo. Som spokojný s tým, ako nostalgicky znejú. O zvuk som sa poprvýkrát postaral úplne sám. Od produkcie, mix až po master. To čo počujete je to, čo urobili moje ruky a uši.“