ČERVENÝ BICYKEL VYLEPŠUJE V PIESNI PRIŠIEL NA PSA MRÁZ SVOJ ZVUK

Odbicyklovať od starého zvuku a nasmerovať svoju folk-rockovú hudbu do nových, neprebádaných hudobných vôd. To je jeden z cieľov domácej skupiny Červený Bicykel pri tvorbe druhého albumu, ktorý je v procese nahrávania.

Už prvý singel z pripravovaného albumu s názvom „Bohémsky čas“ naznačil, že novinka bude zvukovo farebná, s množstvom zaujímavých hostí. Nástroje ako cimbal, husle, ústna harmonika, krídlovka či klavír síce nepatria do základnej výbavy skupiny, ale pri jej melodickej tvorbe krásne napísali ďalšie hudobné príbehy.

Nový singel „Prišiel na psa mráz“ sa od predošlých piesní odlišuje.

„Text predstavuje zamyslenie sa nad životom takmer štyridsiatnika, ktorý hľadá svoju cestu a tak trochu bilancuje. Pieseň prichádza v období, keď sa ľudia snažia spomaliť a ponoriť viac do svojho vnútra. To nám veľmi chýba počas pandémie. Verím, že aj hudba dokáže ľudí viac spojiť,“ povedal autor Viťo Chrappa.

Významnú stopu zanechal na tejto piesni zvukový majster Majo Džubák zo štúdia Smile 4U records. Okrem toho, že nahral niekoľko nástrojov, jemne použil aj elektronické zvuky a zaujímavo poňal napríklad bicie.

„Použil som iba kopák a Hi-hat činely čo vytvorilo podporný rytmus pre hlavnú gitaru. Zvuk basgitary tentokrát plnil úlohu melódie a stará Jolana mi pekne imitovala zvuk kontrabasu, “ povedal Majo Džubák.

Atmosféru piesne podfarbuje videoklip, ktorý nakrútil a postrihal talentovaný filmár Chris Bordáč.

Ako kulisy poslúžilo čarovné rakúske mestečko Rust a neďaleké Neziderské jazero. Bratislavská skupina Červený Bicykel pred dvomi rokmi vydala svoj debut pod názvom Nechaj sa zviesť na ktorom je desať piesní. Je dostupný na všetkých známych streamoch. Druhý album plánuje vydať v lete budúceho roka aj vďaka Fondu na podporu umenia.

NMR (foto: archív Červený Bicykel)