MIRIAM KAISER PREDSTAVUJE ALBUM HORÚCA SLZA

Speváčka, huslistka a skladateľka Miriam Kaiser pridáva do svojej diskografie svoj v poradí štvrtý album, ktorý predstavuje rovnako ako predchádzajúce albumy v dvojročnej perióde.

Neúnavná systematická práca Miriam Kaiser na nových autorských projektoch prináša ovocie v podobe ďalších charizmaticky ladených piesní a inštrumentálnych skladieb odetých do sláčikových aranžmánov.

V čase, keď boli zrušené podujatia a umenie zostalo “uväznené” len v online priestore, vznikali hudobné podklady pre nový projekt s názvom „Horúca slza“. Nahrávanie nového albumu, ktorý hudobníčka plánovala na jar 2020 sa kvôli korona-kríze presunulo na neskôr. Po čiastočnom uvoľnení opatrení vytvorila s pomocou priateľov provizórne štúdio v domácom prostredí, kde v spolupráci s ďalšími hudobníkmi nakoniec vznikla nahrávka celého albumu.

Miriam nadviazala na overenú tradíciu predchádzajúcich albumov a svoju piesňovú tvorbu kombinuje s inštrumentálnymi skladbami.

Zostáva verná husliam a sláčikovým nástrojom, ktoré tvoria základ inštrumentácie a obohacuje ich o niektoré dychové nástroje, jemnú elektroniku, dokonca aj historickú lutnu (Michal Hottmar) . Za krásne, citlivé spracovanie nahrávky hudobníčka vďačí svojmu dlhoročnému kolegovi, huslistovi a hudobnému producentovi Milanovi Adamcovi. Kvarterto sláčikových nástrojov spoločne nahrávali aj s Júliou Bolebruchovou (viola) a Lujzou Ďurišovou (violončelo). Party dychových nástrojov nahrali Juraj Pivoluska (klarinet), Radovan Práger (fagot) a Andrea Adamcová (flauta).

„Husle sú pre mňa stálou inšpiráciou a zdrojom neustáleho objavovania. Majú úžasné technické možnosti a ja ich rada využívam aj trochu neobyčajne, keď na nich napríklad hrám ako na mandolíne“, opisuje svoj vzťah k husliam hudobníčka.

Nový videoklip k piesni „Kto môže dať“.

Miriam si za roky vlastnej tvorby k husliam a sláčikovým nástrojom vytvorila zvláštne puto a smelo s nimi vytvára populárne ladené aranžmány. Svedčí o tom aj nový videoklip k piesni Ten, kto môže dať, ktorý uvádza zároveň s vydaním nového albumu. Jeho autormi sú dvojica slovenských filmárov otec so synom – Braňo a Matej Molnárovci. Pôsobivý atmosferický klip s umeleckým spracovaním detailov určite neunikne vašej pozornosti. Miriam zároveň dodáva, že pieseň vo videoklipe patrí k jej najobľúbenejším.

Autorka dáva skladbám na albume expresívne ladené názvy: Horúca slza, Horúca pec, Oživovať vášeň, Stokráska, Srdce rozohraj atď., akoby chcela rozvibrovať mĺkve srdce, prebudiť ho z apatie všedných dní. Prináša nové piesne, ktoré by mohli prebrať štafetu tých predchádzajúcich obľúbených, kde nechýba myšlienka, pútavá melódia, alebo rytmizácia.

NMR (foto: press Miriam Kaiser)