ČESKÁ SKUPINA KVĚTY PRIPRAVILA EKOLOGICKÝ VIDEOKLIP K PIESNI DO TMY

Chovajme sa k planéte, zvieratám i sebe lepšie, odkazuje kapela Květy v klipe k piesni „Do tmy“.

Česká skupina Květy, ktorej nový album „Květy Kvéty“ získal nominácie v hudobných cenách Vinyla aj Apollo, spolupracovala s herečkou Elizavetou Maximovou.

Výsledkom tejto spolupráce je videoklip ku skladbe „Do tmy“. Pieseň o rúcajúcom sa vzťahu a vďaka autentickému výkonu herečky aj záberom deštrukcie životného prostredia dostala nový význam. Je predovšetkým apelom k tomu, aby sa ľudia k planéte, zvieratám i sebe navzájom správali lepšie.

Skladba „Do tmy“ je o tom, že sa tou najväčšou rýchlosťou rútime do tmy a nikto nevie, čo bude ďalej.

„Pesnička je o rozpadávajúcom sa vzťahu. A záleží na tom, čo má kto na srdci viac. Či vzťah milencov, priateľov alebo vzťah k ekológii. Na tú poslednú verziu sme mysleli, keď sme točili klip,“ hovorí autor hudby a textu Martin E. Kyšperský, ktorý sa spoločne s Janom Fuksou podieľal aj na natáčaní videoklipu.

Autori videoklipu pracovali so zábermi od organizácií Nesehnutí a Greenpeace, ktoré dokumentujú to najhoršie, čo ľudia robia prírode a zvieratám.

Květy v ňom hrajú koncert v zavretom kine s prázdnymi sedačkami, kľúčovou postavou diania je ale herečka Elizaveta Maximová.

„Chceli sme mať vo videu niekoho, kto by bol svedkom toho všetkého. Elizavetina tvár hypnotizuje kameru a diváka. Počas natáčania som jej hovoril rôzne veci, od príjemných po neznesiteľné. V zábere je vidieť jej úsmev aj autentické slzy, ktoré sa jej zrazu objavila na tvári. Či je možné klipom posunúť niekoho, aby sa správal k planéte lepšie, tak by som si prial takto na niekoho pôsobiť,“ dodává Kyšperský.

Album „Květy Květy“, ktorý vyšiel 17. novembra, je predovšetkým intímne vzťahová platňa.

Pojednáva o túžbe a izolácii, ktorá začala dávno predtým než korona. Už v októbri hudobníci predstavili prvý videoklip ku skladbe „Robot“. Paralelne s jeho uvedením vyšiel aj singel „Do tmy“, ktorý sa teraz konečne dočkal svojej vizuálnej podoby.

„Text nemusí vyznievať len negatívne. Nemať istotu niekedy môže byť aj dobrodružné. Piesne na novom albume sú aj o tom, ako sa snažím nebáť sa. A tiež je o tom, že jediné, čo má váhu, sú medziľudské vzťahy,“ uzatvára Kyšperský.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Jan Fuksa, Lucie Přichystalová)