CEU: NOVELA BEZ TECHNOLOGICKÝCH VYCHYTÁVOK

Céu pochádza z hudobnej rodiny zo São Paula. Jej šiesty album „Novela“ bol nahraný v USA za asistencie producentov Pupilla a Adriana Younga.


V piesňach Céu dominujú štýly samba a bossa nova podfarbené elektronikou. Počuť v nich aj indie pop, lounge music, ambient a jazz. Jej prejav je zväčša jemný a zasnívaný.

Ako speváčka a skladateľka naštartovala svoju kariéru v Lower East Side v New Yorku. Začiatkom roku 2000 ju ako začínajúcu tlmočníčku ovplyvnili vystúpenia tamojších černochov a portorických MC´s a uchvátila ju sloboda vyjadrovať sa prostredníctvom vlastnej tvorby. Táto odvaha sa odrazila na jej bezmennom debutovom albume z roku 2005, ktorý bol nominovaný na ceny Grammy a Latin Grammy Awards. Zároveň sa tento titul objavil vo viacerých svetových rebríčkoch a podľa časopisu Billboard sa stal jedným z najpredávanejších brazílskych albumov v USA.

Spolupráce

Pred ôsmimi rokmi začala Céu spolupracovať s Francúzom Hervé Saltersom, spevákom skupiny General Elektriks a Pupillom, bubeníkom brazílskej „post-punkovo-samba-reggae-rapovej“ skupiny Nação Zumbi (Národ zombies), s ktorým spolupracuje dodnes.

Hervé vniesol do jej hudby šmrnc francúzskej elektronickej hudby a Pupillo zase zanechal pečať jedenásťmiliónového mesta São Paula. Výsledkom tejto spolupráce boli úspešné albumy „Tropix“ (2016), a „Appka“ (2019).


Západné pobrežie USA

V roku 2023 vycestovala Céu kvôli nahrávaniu svojho nového albumu „Novela“ do Los Angeles. Ruku k dielu opäť priložil producent Pupillo, ktorý v minulosti spolupracoval so speváčkou Gal Costa, alebo Erasmom Carlosom. Na vzniku albumu sa podieľal aj americký multiinštrumentalista a aranžér Adrian Young zo štúdia Linear Labs, ktorý je známy vďaka albumu „Something About Apríl“ (2011) a spoluprácam s hudobníkmi ako Snoop Dogg, Kendrick Lamar, skupinami The Delfonics a Wu Tang Clan, ako alebo spolurežírovaním multimediálnej iniciatívy „Jazz Is Dead“.

Ako je pri Adrianovej práci zvykom, album bol nahraný naživo, bez súčasných technologických vymožeností. Všetky piesne boli zaznamenané analógovo na magnetofónový pás, no vždy v dynamickom momente, ktorý si vyžaduje úplnú prítomnosť. Je to staromódny prístup, ktorý sa odvoláva na začiatky nahrávania hudby.

„Futuristický zážitok si vyžaduje emocionálnu vyspelosť a nie umelosť. Nič vintage,“ ubezpečuje speváčka.

Céu - Novela

Viac hlasov

Album „Novela“ pozostáva z dvanástich skladieb, ktoré sú pretkané hlasmi hosťujúcich speváčok. „Svitlo v tvojej šťastnej farbe/ Spievaj svoju mantru a choď/ Spievaj/ Život je pre odvážnych,“ spieva Céu v úvodnej piesni „Raiou“, v ktorej počuť aj hlas uznávanej MC a skladateľky menom LadyBug Mecca zo skupiny Digable Planets. Jej rodičia pochádzajú tiež z Brazílie.

Pieseň „Into my Novela“ je výsledkom spolupráce Céu a Lucasa Martinsa a hovorí o teledráme každodenného života, v ktorej nie sú televízne kamery zaznamenávajúce akcie, ani vopred pripravené scenáre. „Ja som hlavným hrdinom mojej novely/ Tak dobre, áno, baby/ Chcem sa naučiť, ako ma chceš/ Milovať ťa,“ počuť v skladbe.

V piseni „Gerando Na alta“ hosťuje Anaiis, francúzsko-senegalská speváčka a skladateľka so sídlom v Londýne. Spolu so Céu si vymenili svoje dojmy o sesterstve.

Album „Novela“ vyžaruje zvuk starých technológií, krémovosť, bolero, ozveny soulovej hudby, zvuky zeme, rap, šepot i liečenie. Potvrdzuje nebojácnosť jeho autorky, ktorá je vďaka komplexnosti a tvorivej práci stále oddaná svojej dobe. Aj preto vám tento titul predstavíme v rubrike „Album týždňa“ na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press Céu)