BEBEL GILBERTO – ALBUM AGORA JE ŠIALENEJŠÍ, ZRELŠÍ A VEĽMI ÚPRIMNÝ

Bebel Gilberto - Agora (PIAS, 2020)

Svetovo uznávaná brazílska speváčka a skladateľka Bebel Gilberto nás zaujala už v roku 2000, kedy jej vyšiel album „Tanto Tempo“. Počas svojej kariéry bola viackrát nominovaná na cenu Grammy. V roku 2000 sme ju mohli vidieť na Bratislavských jazzových dňoch.

Bebel Gilberto zaujme svojim príjemným šepkavým prejavom. Už tradične komponuje piesne so silnými melódiami, ktoré majú delikátne aranžmány, plné lahodných exotických zvukov. Inštrumentálne pasáže pripomínajú plážovú hudbu z exotických filmov a pôsobia ako decentné, vkusné hudobné maľby. A popritom znie ešte samozrejme bossa nova, samba, lounge music…

Počas svojej kariéry sa Bebel Gilberto stala kultovou speváčkou.

Jej nový album „Agora“ (Teraz) vychádza po šesťročnej prestávke. Produkoval ho Thomas Bartlett, ktorý v minulosti spolupracoval s umelcami ako Sufjan Stevens, St. Vincent, Norah Jones, Florence and Machine a ďalšími.

Nový album pôsobí viac optimisticky, hravo a romanticky ako melancholicky, či trúchlivo. Je to preto, že jeho veľká časť vznikla v rokoch 2017 a 2018 – predtým, ako Bebel Gilberto čelila rodinnej kríze vrátane úmrtia oboch jej rodičov.

„Počas skladania a nahrávania tohto albumu sa odohralo veľa udalostí. Stratila som svojho najlepšieho priateľa, potom o šesť mesiacov neskôr mamu a následne aj otca. Bolo to pre mňa veľmi ťažké a stále je,“ hovorí Bebel Gilberto.

Po ukončení spolupráce s vydavateľstvom Sony, mala Bebel prestávku, počas ktorej hľadala novú inšpiráciu. Začiatkom roku 2017, počas pobytu v južnom Taliansku, začala tvoriť nové skladby i texty.

„Mala som veľa času. Chodila som, jedla, pila trochu vína a len som sa pozerala na horizont. Potom som si všetko zaznamenávala a nahrávala,“ hovorí Bebel.

Týždeň po návrate z Talianska, zavolala Bartletta, aby ju navštívil. Obaja predtým už spolupracovali na službe All in One.

Koncom roku 2017 začali nahrávať. Výsledkom bola zbierka sedemnástich piesní.

„Obaja sme boli plní nápadov, čo bolo pre album veľmi dobré, pretože sme sa nikdy nenudili,“ hovorí Bebel.

Neexistoval žiaden záväzok ani nátlak. Nahrávanie nového albumu bolo čistou zábavou.

Prvé skladby, ktoré boli nahraté, boli romantické. Jednou z nich je „Teletransportador“, ktorá je o teleportovaní milenca po speváčkinom boku. Na predošlom albume „Tudo“ spievala Bebel niektoré piesne v angličtine. Bartlett ju tentoraz nahovoril, aby sa na novinke držala viac portugalčiny.

„Počas nahrávania albumu Agora som zaujala iný prístup, podporovaný láskou a dôverou, ktorú som dostala od svojho dlhoročného priateľa a producenta albumu. Thomas mi dôveroval a nechal ma tvoriť. Výsledkom je album trochu šialenejší, zrelší a veľmi úprimný.“

Róbert Gregor (foto: press Bebel Gilberto)