CHA BUD! A DENNYIAH ZAUJALI POCTOU SKUPINE COLLEGIUM MUSICUM

Debutovú platňu Collegium Musicum z roku 1971 otvárala pre Mariána Vargu netypická skladba „If You Want to Fall“. Po päťdesiatich rokoch rokoch ju košická kapela Cha Bud! pripomína energickou prerábkou, ktorú nahrala so speváčkou dua Dennyiah a saxofonistom Máriom „Gapa“ Garberom.

Takmer štrnásťminútová kompozícia Mariána Vargu s textom Petra Sallera svojím zvukom a najmä použitím dychov nepatrí k typickej art-rockovej tvorbe skupiny Collegium Musicum. V skladbe „If You Want to Fall“ počuť aj stopy soul jazzu – žánru, ktorý obsahuje vplyvy blues, soulu, gospelu, či R&B a dôležitú úlohu v ňom hrá organ značky Hammond.

Uvedené skutočnosti oslovili členov košickej skupiny Cha Bud! k vytvoreniu jedinečnej pocty legende slovenskej hudby.

Myšlienka vznikla v hlave gitaristu Petra Šafránka, známeho aj z elektronického projektu Lolokar. V produkcii Pavla Jeňa v nahrávacom štúdiu Musicology nahrali Cha Bud! dynamický groove, hammond organ Mateja Lazára, bohaté staccata dychovej sekcie so sólom prešovskej hudobnej stálice Mária „Gapu“ Garberu a spev Denisy Gajarskej alias Dennyiah, ktorý by určite ocenil aj Fedor Frešo.

Denisa Gajarská sa okrem iného môže pochváliť aj nedávno zverejnenou piesňou „Sense Of The Rain“, ktorá vznikla v spolupráci s hudobníkmi z americkej skupiny Snarky Puppy.

Nedávno zverejnila tiež vydarenú novú verziu piesne piesne „Easy On Me“ pôvodne od Adele. To, že jej rovnako blízky blues a soul ako pop, potvrdzuje vďaka spolupráci s Cha Bud!.

Osemčlenná fusion-jazzová kapela existuje už takmer desať rokov a svoj zatiaľ jediný album „Nice To Eat You“ nahrala v roku 2018.

Dovolíme si upozorniť aj na pieseň „Holúbky“, ktorá vznikla v spolupráci so Sisou Fehér. Unikátna pocta skupine Collegium Musicum vznikla ešte v závere roka 2021.

Peter Šafránek a NMR (foto: Jozef Jarošík, press Dennyiah)