CHYSTÁ SA DESIATY ROČNÍK HUDOBNÝCH CIEN VINYLA

České hudobné ceny Vinyla oslávia desať rokov koncertami. Jeho organizátori pripravujú deväť koncertných večerov.

Niekoľko mesiacov pripravovanú sériu podujatí priebežného festivalu Vinyla by radi zrealizovali aj s vedomím pravdepodobných klubových obmedzení. V pláne od sú od konca septembra do decembra brnenské vystúpenia Oldřicha Janotu s Martinom Kyšperským, kapely Hm … a projektu Solárium, Severního nástupiště alebo dvojice P / \ ST. Svoje výročie ceny oslavujú tiež novým logom a webovou stránkou od rešpektovaného Anymade Studia.

Priebežný festival Vinyla 2020 začne v pondelok 30. septembra v brnenskom Kabinetue múz spoločným koncert kapely Hm … a projektu Solárium Ondreja Kyasa a Aleša Pilgra.

V októbri tam tiež zahrajú 7krát3 s Hellwanou a Oldřich Janota s Martinom Kyšperským, v novembri Kurvy Češi s V0nt a výnimočne vo znojemskom klube GoGo Science Killer a Snackthief. Nasledovať budú opäť brnenské vystúpenia Black Tar Jesus s Tamarou a v decembri program uzavrú koncerty P / \ ST s Matkou a Severního nástupiště s Billow.

„Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze s jedním slavnostním večerem v Praze, na programu pracujeme celoročně. V létě jsme bohužel museli zrušit náš plánovaný program na Letní filmové škole Uherské Hradiště 2020, o to více jsme se ale soustředili na přípravu podzimního programu,“ říká za koordinátory Vinyly Pavel Uretšlégr. „Jsme si vědomi avizovaných (klubových) omezení. Program a jeho podobu budeme operativně upravovat tak, aby jej bylo možné realizovat v maximální možné mířě a s respektem a ohleduplností vůči divákům i vystupujícím,“ dodává druhý z koordinátorov cien Vinyla Tomáš Grombíř.

Jedným z cieľov organizátorov cien Vinyla je zaraďovanie hudby do širšieho spoločenského kontextu, poukázanie na kvalitnú hudobnú produkciu a stieranie hraníc medzi mainstreamovou a alternatívnou hudbou.

Umelci nominovaní za rok 2020 budú ohlásení tradične v prvej polovici decembra. Slávnostné vyhlásenie X. ročníka cien Vinyla sa uskutoční 24. februára 2021 v pražskom Lucerna Music Bare.

Prehľad plánovaných akcií priebežného festivalu Vinyla 2020:

30. 9. Hm… / Solárium, Brno (Kabinet Múz)
15.10. 7krát3 / Hellwana, Brno (Kabinet Múz)
22.10. Oldřich Janota / Martin E. Kyšperský, Brno (Kabinet Múz)
07.11. V0nt / Kurvy Češi, Brno (Kabinet Múz)
21.11. Science Killer / Snackthief, Znojmo (GoGo Music Klub)
27.11. Black Tar Jesus / Tamara, Brno (Kabinet Múz)
08.12. P/\ST / Matka, Brno (Kabinet Múz)
16.12. Severní nástupiště / Billow, Brno (Kabinet Múz)

Zdeněk Neusar a NMR (foto: archív Martin Kyšperský)