DALEKKO UPOZORŇUJÚ NA ROZPAD MEDZIĽUDSKEJ KOMUNIKÁCIE

Pražská indierocková kapela Dalekko zverejnila nový videoklip k piesni Vlákna zo svojej poslednej platne „Hudba budoucnosti“, ktorá vyšla v minulom roku na labeli Tranzistor.

DAlekkko - Vlákna

Hudobníkov oslovil vizuálny umelec, režisér a elektronický hudobný producent Petr Adamec, ktorý vystupuje ako Subject Lost a Moonspotter.

„Petr prišiel s jasnou víziou filmového stvárnenia skladby Vlákna. V piesni, ktorá v ľahko ekologickej metafore upozorňuje na rozpad medziľudskej komunikácie, našiel spoločnú tému so svojimi predchádzajúcimi vizuálne podmanivými filmami. V rozmedzí šiestich minút rozpráva klaustrofóbnu, futuristickú, obrazovo uhrančivú víziu. V klipe si zahral spevák kapely Pavel Šajner a Magdalena Schnitzerová, „hovorí skladateľ kapely Džian.

„Natočiť klip mi napadlo pri maľovaní stropu. Zrovna mi hrala platňa Hudba budúcnosti v slúchadlách, keď som stál v prázdnom byte a vymýšľal si pre zábavu scény ku skladbe, ktorá mi je témou blízka. To o mne kapela zatiaľ nemala ani tušenie. Na scenári a vizuálnej stránke klipu som ešte nejakú dobu pracoval – bolo to také myšlienkové cvičenie, než som kapelu oslovil. A dá sa tak povedať, že išlo o splnený sen, keď sa klipom nadchli rovnako ako ja. Spoločným prvkom sú prázdnota a naliehavosť a všadeprítomné lasery, odkazujúce na digitálne vlákna, ktoré prepájajú dnešný svet. Klip sme natočili za jeden deň v nehostinnom prostredí opustenej kancelárskej budovy a v príšernej horúčave, kedy som nútil Pavla nosiť celú dobu nepriedušnú pláštenku, za čo sa mu ešte raz ospravedlňujem. Ale stálo to za to, „opisuje vznik klipu režisér Petr Adamec.

Skupina Dalekko má na svojom konte dva štúdiové albumy. Vlani vydaný, fanúšikmi dobre prijatý album Hudba budúcnosti a Neběžel jsem tudy?. Ten bol v roku 2015 priaznivo prijatý kritikou aj poslucháčmi. Dalekko sa dostali do finále súťaže Štartér Rádia Wave, získali nomináciu na cenu Vinyla za objav roka, odohrali koncerty na festivaloch Beseda u Bigbítu, Colours of Ostrava alebo na slovenskej Pohode.

David Landštof + NMR