CINEMATIK NAVŠTÍVI AJ REŽISÉR JOAO PEDRO RODRIGUES

Na Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany príde aj portugalský režisér Joao Pedro Rodrigues. Organizátori tiež predstavili program sekcie Meeting Point Europe.

Cinematic 2019

Diváci budú môcť v samostatnej sekcii Rešpekt vidieť jeho päť celovečerných filmov – O Fantasma (Prízrak, 2000), Odete (2005), Zomrieť ako chlap (2009), Vlani v Macau (2012), na ktorom sa podieľal aj režisér Joao Pedro Rodrigues, a Ornitológ (2016). Budú sa môcť zúčastniť aj na jeho master class. Poznávacími znameniami režisérovej tvorby je odvážna práca s nahotou a svojský symbolizmus. Nezriedka sa tiež v jeho filmoch objavujú témy homosexuality či transsexuality.

Pedro Rodriguez.jpg

Jednou z divácky najobľúbenejších sekcií Cinematiku je hlavná súťaž hraných filmov Meeting Point Europe. Združuje výber toho najlepšieho, čo za ostatný rok vyprodukovali európske kinematografie podľa hlasovania 17 filmových kritikov a kritičiek zo 17 európskych krajín.

Záštitu nad sekciou prebrala Medzinárodná federácia filmových kritikov FIPRESCI. V tejto sekcii uvedú tituly The Souvenir (2019) režisérky Joanny Hogg, Dirty God (2019), ktorý nakrútila Sacha Polak, Zombi Child (2019) Bertranda Bonella, Diamantino (2018) Gabriela Abrantesa a Daniela Schmidta, Monos (2019) Alejandra Landesa, Donbass (2018) Sergeja Loznicu, Z milosti božej (2019) Francoisa Ozona, Pri bráne večnosti (2018) Juliana Schnabela, High Life (2018) od Claire Denis a Favoritka (2018) Yorgosa Lanthimosa.

Cinematik prinesie tituly z festivalov i snímky nabité optimizmom

Tohtoročný Medzinárodný filmový festival Cinematik ponúkne festivalové hity v novej programovej sekcii a tiež prinesie snímky nabité optimizmom. Novú sekciu Cesty slávy tvorí desiatka oceňovaných filmov, ktorých cesty slávy sa začali na festivaloch. Filmy v sekcii Nádej, ktoré budú žánrovo i tematicky pestré, zase spája schopnosť objavovať svetlo aj na najtemneších miestach a diváci a diváčky z nich tak budú môcť načerpať optimizmus a pozitívnu energiu.

Výber filmov v sekcii Cesty slávy otvára francúzska historická dráma Portrét ženy v plameňoch (2019) o vzťahu mladej maliarky a budúcej nevesty, ktorú má maľovať. Filmárka Céline Sciamma zaň získala na festivale v Cannes cenu za najlepší scenár aj ocenenie Queer Palm. V programe nechýba ani víťaz Zlatej palmy v Cannes – juhokórejská čierna komédia Parazit (2019) režiséra Pon Džun-hoa o chudobnej rodine, ktorá chce parazitovať na živote úspešného biznismena. Diváci a diváčky si tiež budú môcť pozrieť drámu Mladý Ahmed (2019) o dospievajúcom moslimovi, ktorý sa ocitá na križovatke svetských radostí a náboženských ideálov. Snímka vyniesla v Cannes bratom Jean-Pierrovi a Lucovi Dardennovcom cenu za najlepšiu réžiu.

Chýbať nebudú ani krimikomédia La Gomera (2019) rumunského režiséra Cornelia Porumboiua, v ktorej sa skorumpovaný policajt usiluje na rovnomennom kanárskom ostrove oslobodiť z väzenia mafiánskeho obchodníka, islandská dráma Biely, biely deň (2019) Hlynura Pálmasona o policajtovi, ktorý po smrti manželky začne pátrať po jej tajomstvách, či krimidráma Prvý zradca (2019) o Tommasovi Buscettovi, prvom členovi Cosa Nostry, ktorý porušil posvätnú Omertu a poslal do väzenia stovky svojich zločineckých kumpánov. Cesty slávy tiež ponúknu nemeckú trilerovú drámu U zlatej rukavičky (2019) Fatiha Akina o zvrátenom násilníkovi, ktorý si svoj hnev a frustráciu vybíja na prostoduchých návštevníčkach svojej obľúbenej krčmy, psychologický triler Chata (2019) rakúskej režisérskej dvojice Severin Fiala a Veronika Franz, v ktorom mladú ženu začne dobiehať jej minulosť členky samovražednej sekty, drámu Americká žena (2019) Jaka Scotta o žene vychovávajúcej svojho vnuka po tom, čo bez stopy zmizne jej dcéra, a nový počin Woodyho Allena Daždivý deň v New Yorku (2019)

Pod hlavičkou sekcie Nádej sa predstaví otvárací film Cinematiku Kam si zmizla, Bernadette (2019) Richarda Linklatera o žene, ktorá po rokoch stagnácie opäť nájde vlastnú kreativitu, odvahu a ambície, či životopisná dráma Mr. Jones (2019) Agnieszky Holland o waleskom novinárovi, ktorý ako prvý informoval Západ o hladomore v stalinskom Rusku. Návštevníci a návštevníčky festivalu si tiež môžu pozrieť americkú komédiu Late Night (2019), ktorá prinesie príbeh moderátorky bojujúcej s fenoménom rodovej korektnosti, nemecko-azerbajdžanskú dramédiu Podprsenka (2018), ktorá je štylizovanou parafrázou na Popolušku, roadmovie Lillian (2019) Andreasa Horvatha o mladej ruskej emigrantke putujúcej domov naprieč Amerikou, ruskú existenciálnu drámu Kyselina (2018), ktorá vykresľuje pátranie dvadsiatnikov z rozvrátených rodín po zmysle vlastných životov, ekvádorský triler Zlá noc (2019), o obchode s unesenými ženami a nórsky dokument The Men’s Room (2018) o členoch speváckeho zboru, ktorý čelí najväčšiemu vystúpeniu svojej kariéry a zároveň smrti svojho dirigenta.

V rámci sekcie Nádej uvedú organizátori festivalu aj komédiu Milujem svoju mamu (2018), v ktorej sa matka a syn nedopatrením dostanú z Londýna až do Maroka. Ich cesta domov sa tak stane príležitosťou napraviť vzájomné krivdy. Snímka vznikla pod režisérskou taktovkou katalánskeho filmára Alberta Sciammu, ktorý bude jedným z hostí Cinematiku.

Už 14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. až 15. septembra v Piešťanoch. Divákom a diváčkam ponúkne takmer 100 celovečerných a krátkometrážnych filmov.

SITA (foto: press)