COMA: ÚNIK DO NOVÉHO SVETA

Kolínske duo Coma začínalo ako undergroundový elektronický projekt, no so svojím štvrtým albumom sa prepracovalo ku vkusnému popu. Na albume „Fuzzy Fantasy“ kombinuje indie melanchóliu s chytľavou elektronikou, ktorá znie príjemne.


Nemecká dvojica Georg Conrad a Marius Bubat spája popovú citlivosť s vlastnosťami tanečnej hudby a vytvára hudbu bohatú na melódie a často i melanchóliu. Repertoár dua Coma reprezentuje emocionálny kút spektra elektronickej hudby, v ktorom sa dynamické zvukové krajiny stretávajú s úprimnými textami.

Coma sa pôvodne upísali kolínskemu vydavateľstvu Kompakt, ktoré má svoje korene zapustené v mestskej klubovej hudbe. Ich chytľavý synth-pop s groovovým nádychom stieral hranice, a preto si našiel svoj nový domov v berlínskom labeli City Slang, pre ktorý nahrávajú napríklad Caribou, Gold Panda, Tindersticks, či Sinkane.

„Nikdy sme neboli raveri, aj keď energiou klubovej hudby sme sa určite inšpirovali“, povedal Marius Bubat.

Transformácia

Po niekoľkých nahrávkach, vrátane debutu „In Technicolor“ z roku 2013 a albumu „This Side of Paradise“ z roku 2015, zažila dvojica transformačné obdobie, poznačené sériou výziev a míľnikov vrátane straty rodičov a narodení detí. Pre oboch hudobníkov sa návrat do štúdia ukázal ako silná forma terapie, ktorá dokáže prekonať bolestivý proces reality. Predchádzajúci album „Voyage Voyage“ z roku 2019 rozprával príbeh komplikovaných životných momentov prostredníctvom zložitej zvukovej siete.

„Tvorba hudby je druh úniku, dostane vás do iného sveta. zabudnete v ňom na všetko okolo vás,“ povedaLI cOMA.


Bližšie k životu

Po vypočutí nového albumu „Fuzzy Fantasy“ môžete nadobudnúť dojem, akoby duo chytilo druhý dych. Viacerí hudobní publicisti prirovnávajú jeho nahrávky k tvorbe Roosevelt, Hot Chip, Röyksopp alebo Bobovi Mosesovi, pretože podobne ako oni spájajú synťákové melódie s beatmi a zvukom gitár. To, že v skladbe „Beyond You And Me“ spieva skvelá, pôvodom brazílska speváčka Dillon, je len čerešničkou na torte.

Duu Coma sa podarilo vytvoriť krásne medzi skladby balansujúce medzi eufóriou a melanchóliou. Niektoré z nich môžete zachytiť v našom online vysielaní na platforme Mixckoud.

Róbert Gregor (foto: press Coma)