2RAUMWOHNUNG OSLAVUJÚ 20 ROKOV NA HUDOBNEJ SCÉNE

2raumwohnung - 20Years (It Sounds (Rough Trade), 2020)

Jubilejný album k dvadsiatemu výročiu berlínskeho dua 2raumwohnung obsahuje nové verzie starších piesní a dve nové skladby.

Duo 2raumwohnung tvoria Inge Humpe a Tommy Eckart. Spoznali sa koncom 90-tych rokov vo východnom Berlíne, v čase keď boli obaja členmi punkových skupín. Po páde Berlínskeho múru sa Eckart presťahoval do východnej časti, kde istý čas žil v bývalom oddelení ministerstva štátnej bezpečnosti. V minulosti sa spolupodieľal s kubánskymi hudobníkmi aj na albumoch Rhythms del Mundo. Inga Humpe študovala históriu umenia. V jej podaní znie nemčina roztomilo žensky – zasnívano, nežne, až eroticky.

Do roku 2019 vydali 2raumwohnung osem albumov, z ktorých komerčne najúspešnejší bol album „36 Grad“ z roku 2007.

2raumwohnung zastupovali nemeckú hudobnú scénu na mnohých významných medzinárodných podujatiach a získali niekoľko hudobných cien. Napriek tomu svetové médiá o ich tvorbe informujú len veľmi okrajovo.

Postupom času sa 2raumwohnung stali poprednými predstaviteľmi nemeckého elektro-popu. Predali viac ako milión nosičov, úspešné sú aj ich remixy (Ennio Morricone, Herbert Grönemeyer) i hudba k filmom (Tatort, Das Sams, Mädchen, Mädchen).

Spolupracovali s mnohými slávnymi hudobníkmi (Moritz von Oswald, Paul van Dyk, Paul Kalkbrenner, Westbam, DJ Koze, Ricardo Villalobos, Dieter Meier, UMAMI, Rosenstolz) a získali mnohé ocenenia (Dance Music Award, 1Live Krone, Goldene Stimmgabel, Fred-Jay-Preis der GEMA for Ing). Koncertovali nielen v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, ale aj v New Yorku, Japonsku, Číne, Španielsku, Rusku, Turecku, Južnej Afrike a Kórei.

Počas dvoch desaťročí vytvorili 2raumwohnung piesne, ktoré sa stali silným hlasom jednej generácie. Texty Inge Humpe sa stali životným mottom mnohých mladých ľudí nielen v Nemecku. Ich najúspešnejšie nahrávky si spoločne vychutnáme vo vysielaní New Model Rádia v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: Astrid Grosser)