ČUDNE SLÁVNE MODRÉ HORY

Bratislavská hip-hopová skupina Modré hory vydala svoj štvrtý album s názvom „Čudne slávni“.


Po piatich rokoch Bene, Lyrik H, Roland Kánik a Peko prichádzajú s desiatimi skladbami s celkovou minutážou 39´46´´. Skladby sú dostupné na streamovacích platformách a konečne aj na vinyle. Dielo zverejnili krátko po vydaní albumu s názvom „Akustik“ obsahujúci výber modrohorskej tvorby bez samplov a elektroniky, nahraný so živou kapelou.

Všetky skladby na albume Čudne slávni napísali a zarapovali Lyrik H a Bene, v dvoch skladbách im pomohli hostia: spisovateľ Martin M. Šimečka (Beh všemohúci) a herečka Zuzana Fialová (Vek MCs).

Skladby skomponovali spoločne Peko a Roland Kánik, v piesni Beh všemohúci spolupracoval Idea z Českej republiky a Vek MCs nahrali hráči z projektu Modré hory akustik: Roland Kánik ako klávesista, basgitarista Michal Šelep a Luboš Ežo Ambrozai za bicími. Jednu skladbu skomponoval Jureš Fallgrapp Líška.

“Keď sa napríklad s niekým z Modrých hôr stretnú dvaja ľudia, pokojne kamaráti, jeden môže byť veľký fanúšik a poznať všetky skladby a ten druhý nás nemusí poznať vôbec. Takéto situácie pre nás nie sú výnimočné. Na rozdiel od najznámejších mien popkultúry, ktoré poznajú všetci na Slovensku, my sme takí čudne slávni,” vysvetľuje názov albumu aj rovnomenného singlu Lyrik H.

Zatiaľ čo na predošlom albume „Luxus Clan“ bola každá skladba zároveň spoluprácou s americkými rappermi a speváčkou, britským interpretom alebo českým pesničkárom, „Čudne slávni“ sú bez podobných spoluprác.

Od vydania predchádzajúceho albumu ubehlo päť rokov, počas ktorých sa svet zmenil. Modré hory vnímali pandémiu, nepríjemné precitnutie, že mnohí nedôverujú vede, napadnutie Ukrajiny a desivé zistenie, že nie všetci jasne vidia agresora v Rusku.

“Na druhej strane bolo obiehanie klubov a festivalov, radosť z fandov na každom jednom koncerte. V tomto všetkom sme tvorili nové skladby. Muselo sa to viac či menej odraziť na našej tvorbe. Ale nemyslím si, že sme nahrali smutný album, i keď samozrejme je pre nás nemožné vyhnúť sa smutným spoločenským témam. A možno aj práve preto sme dokázali vytvoriť aj pár vyslovene, ak nie veselých, tak aspoň ľahkých skladieb ako Čudne slávni, Neskoro večer alebo S5 do dní. Album je hotový a nám zostáva už iba čakať na reakcie poslucháčov, lebo toto dielo sa už nedá zmeniť a už nám viac nepatrí,” dodáva Bene.

Jediným autorským textom prispel spisovateľ Martin M. Šimečka, ktorý v skladbe „Beh všemohúci“ číta úryvky zo svojej knihy „Telesná Výchova“.

„Závidím všetkým, ktorí hovoria, že tvorba je zábava a že si ju užívajú. Pre mňa je totiž písanie predovšetkým drina. Ale po prvý raz v živote môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že spolupráca na tejto skladbe bola veľká zábava a že som si ju užil,“ spomína si M. M. Šimečka.

V treku Vek MCs zaznie hlas herečky Zuzany Fialovej. „Zavolali mi, že majú takú pieseň a potrebujú do nej sudičku a podľa nich som to ja. To ešte netušili, že prídem do štúdia v šuštiacej bunde, ktorá sa zrovna nekamaráti s mikrofónom. Nakoniec sme to zvládli a ja som dvom novorodeniatkam Paľkovi a Mariánkovi mohla predpovedať osud čudne slávnych,“ vtipne opisuje nahrávanie skladby herečka Zuzana Fialová.

Beaty, sample a klávesy

Hudobne je album Čudne slávni postavený prevažne na spolupráci beatmakera Peka s producentom Rolandom Kánikom. Štýlovo je zaraditeľný ku klasickému hip-hopu.

“Aj keď ma Bene nazýva šedivou eminenciou Modrých hôr, tou ozajstnou šedou eminenciou Modrých hôr je Peko. Jeho beaty sú fundamentom modrohorskej tvorby, majú zásadný vplyv na to, aké texty Bene a Lyrik napíšu, ako aj na celkový zvuk Modrých hôr. Pekove beaty pre mňa stelesňujú to, čo je a naďalej zostane esenciou hiphopu, aj keď sa jeho dnešný mainstream vyvinul úplne iným smerom. Tou esenciou myslím napríklad poctivý sampling a offbeatové posuny v groove. Vzhľadom k tomu, že skladieb sme mali pripravených viacej, kritériom finálneho výberu na album bola hudobná a zvuková pestrosť, čo sa myslím celkom podarilo,” hovorí Roland Kánik.

S Modrými horami od úplného začiatku spolupracuje “beatmacher” Peko

“Pamätám si ako mi pred 15 rokmi Bene vravel, že ide robiť pár skladieb s Lyrikom a bol by rád, keby v nich rapujú cez moje beaty. Samozrejme, že som súhlasil a odvtedy z tých pár skladieb je už pár pekných desiatok a som rád, že môžem byť stále súčasťou modrohorského sveta. Roland Kánik je schopný nájsť v mojom beate, aj to, o čom som netušil, že tam je a posunúť ho ešte ďalej. Aj po tých rokoch spolupráce furt nedočkavo s Lyrikom a Benem čakáme na novú verziu skladby od Rolanda, že kam sa mu zas podarilo rozvinúť to pôvodné demo.”

Klasický hip-hopový prístup je zjavný napríklad v skladbe „S5 do dní“, v ktorej, ako jedni z mála hostí, skrečujú a wordcutujú DJi 3ck a Spinhandz. Sample a beaty v skladbáh takmer vždy dopĺňajú klávesy Rolanda Kánika, prípadne pozvaní hudobníci: do skladby „Epochal“ nahral trúbku Michal Cálik, v piesni „Čudne slávni“ a „Zdravas“ na basu zahral Michal Šelep.

Album nahrával a mixoval Roland Kánik v Sonic Cat Studio v Bratislave, mastroval ho Jeremy Lubsey v štúdiu Vlado Meller mastering (Charleston, SC). Autorom dizajnu je Jakub Otčenáš zo spoločnosti diorama, ktorá je zároveň aj vydavateľom albumu. Na obale spolupracovali s umelcom Romanom Ondakom, ktorého detaily diel boli použité. Na prednej strane je Mailbox (detail), 2014 a na zadnej strane Mailbox (detail), 2013.

NMR (foto: press Modré hory)