KING STINGRAY ZAUJALI NIELEN AUSTRÁLSKE PUBLIKUM

Ich bezmenný debut je predurčený stať sa klasikou a jeho osobité nahrávky si razia cestu do sveta!

Semienka skupiny King Stingray boli zasiate dávno predtým ako sa narodili jej zakladatelia – spevák Yirrŋa Yunupiŋu a gitarista Roy Kellaway. S hitmi „Tribal Voice“ z roku 1991 a „Freedom“ z roku 1993 boli Yothu Yindi priekopníkmi mainstreamového stretu tradičného yolŋuovského umenia zo severovýchodnej Austrálie a súčasnej pop kultúry.

Yirrŋa je synovcom zosnulého frontmana Yothu Yindi, ktorého sme poznali pod menom Dr. M. a Roy je synom zakladajúceho basgitaristu Stuarta Kellawaya. Obaja strávili mladosť v zákulisí koncertov a v mladom veku sa tiež naučili hrať na rôzne hudobné nástroje.

King Stingray vznikli v roku 2019 na festivale Bluesfest

Počas kempovania na Kellawayovej rodinnej farme v Tintenbare nahrali demo debutového singla „Hey Wanhaka“. Väčšinu svojho života trávili spoločným jamovaním a skladaním piesní. Jednou z najvýraznejších skladieb ich mladosti je „Raypirri“, burácajúca punková skladba o dôležitosti zachovania si rozumu, ktorú Yunupiŋu a Kellaway prežívali nespočetnými hraniami pre svojich spolužiakov. Obe piesne sa nachádzajú na debutovom albume a ten vo všetkých desiatich skladbách vykresľuje začiatok ich kariéry.

Štýlová paleta je rozmanitá a skladby majú mimoriadne chytľavé refrény

Kontrastné chute, ktoré sa v nich miešajú, vytvárajú kaleidoskopické počúvanie: „Milkumana“ pôsobí funky a tanečne, zatiaľ čo punkovú energiu je cítiť napríklad z piesní „Raypirri“ a „Malk Mirri Wayin“.

Album sa končí akustickou baladou „Life Goes On“, v ktorej počuť i zvuk bendža. Všetko na prekvapenie ladí s Yunupiŋuovým emotívnym hlasom. Napriek tomu, že ide o kolektívnu záležitosť, v ktorej má každý z členov King Stingray svoje miesto, Yunupiŋuov vokál nad hudbou dominuje. Väčšinou spieva v angličtine a v domorodom jazyku Yolŋu Matha, ako je tomu tak aj vo výbušnej úvodnej piesni „Lupa“.

Vrchol albumu predstavujú piesne „Let’s Go“ a „Get Me Out“, ktoré sú o túžbe po domove. Skupina takmer vo všetkých nahrávkach interpretuje prvky tradičnej hudobnosti Yolŋu veľmi presvedčivo.

Debutový album týchto rockerov znie akoby vznikal niekoľko životov. Vzdáva hold koreňom a zároveň je odvážnou sondou do budúcnosti. Nech si jeho nahrávky razia cestu do sveta ešte výraznejšie!

Róbert Gregor (foto: press King Stingray)