MARTIN M. ŠIMEČKA A MODRÉ HORY BEŽIA RAP NA DLHÉ TRATE

V spolupráci so spisovateľom a novinárom Martinom Milanom Šimečkom vydáva skupina Modré hory nový singel s názvom „Beh všemohúci“.

Vznikla skladba o koncertovaní a behaní, zmiešaná s filozofickými úvahami o mysli, pohybe či existenciálnej clivote. Súčasťou diela je aj videoklip režírovaný Braňom Špačekom, ktorý je nakrútený v slovenskej divočine.

„Text o tom, ako sa ráno po koncerte s Benem zobudíme a ideme si zabehať, zatiaľ čo náš Roland Kánik ešte spí, nám akosi nestačil na plnohodnotný trek. Hľadali sme hlbší rozmer, ktorý zastreší naše príležitostné žvásty,“ hovorí Lyrik H.

Rapperov zaujala myšlienka zakomponovať do diela ostatnú knihu Martina Milana Šimečku „Telesná výchova“, ktorá patrí medzi ich obľúbené diela.

„Pri jednom z mnohých posedení s Lyrikom a dumaní nad skladbami odznela myšlienka, že tej rozpracovanej skladbe o behu by prospelo niečo ďalšie, a vtom Lyrik vyslovil to meno a bolo to jasné. Milan na našu radosť súhlasil. Spoločne s ním sme vybrali citáty a po stretnutí v štúdiu sme vedeli naisto, čo sme predtým tušili, že presne toto tam muselo odznieť,“ spomína Bene.

Prvotný hudobný motív skladby dodal rapper, producent a šéf labelu Ty nikdy Idea. Do finálnej podoby ju aranžérsky a zvukovo dotvoril Roland Kánik, producent a člen Modrých hôr.

„V našej kapele patrím k nebežeckej menšine, o to ťažšie bolo pre mňa hudobne uchopiť túto tému. Práve texty M. M. Šimečku mi pomohli nazrieť do hlavy bežca. Na jednej strane je to ako keby zastavenie sa v čase a zároveň sa to celé deje dynamicky, v pohybe. Ideov hypnotický klavírny loop atmosféru behu dokonale vystihuje – veď si ho na túto tému vybrali bežci Bene a Lyrik. K tomu som dohral v celej skladbe nemennú basovú linku, ďalšie nástroje na podporu dynamiky a harmonicky farebnejšiu vrstvu klavíra ako metaforu meniacej sa krajiny. Vznikla tak skladba, ktorá formovo aj obsahovo vybočuje zo žánrových mantinelov, a to je to, čo ma práve na hudbe Modrých hôr baví najviac,“ vysvetľuje Roland Kánik.

M. M. Šimečka potom do narapovanej a aranžovanej podoby skladby nahral vybrané úryvky zo svojej knihy.

„Závidím všetkým, ktorí hovoria, že tvorba je zábava a že si ju užívajú. Pre mňa je totiž písanie predovšetkým drina. Ale po prvý raz v živote môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že spolupráca na tejto skladbe bola veľká zábava a že som si ju užil. Len som totiž prečítal pár viet, okrem toho som si s chlapcami skvele zabehal a večer pri ohni sme ešte aj viedli zaujímavé rozhovory pod hviezdami. Všetko v skutočnosti odpracovali Lyrik, Bene, Idea, Roland a Braňo. Ja môžem len dúfať, že som im to nepokazil,“ spomína si M. M. Šimečka.

Gestá v divočine

Videoklip k Behu všemohúcemu nakrútil a režíroval dokumentarista a hudobník Braňo Špaček. S produkciou a scenárom pomáhal kreatívny producent Marek Kučera. Spoluautormi námetu sú aj Bene a Lyrik. Celý klip nakrúcali v horách v blízkosti Muránskej planiny. M. M. Šimečka tam každoročne niekoľko mesiacov trávi v ústraní v jednoduchej maringotke. Práve tam napísal Telesnú výchovu.

Braňo Špaček Lyrika a Beneho nakrúcal do dokumentu More pre RTVS, práve ako behajú v Karpatoch.

Zábery behu, ktoré im ukazoval počas nakrúcania, ich presvedčili, že klip na Beh všemohúci by mohol robiť práve on. „O pár dní sme sa Braňovi ozvali, dali mu vypočuť skladbu a oslovili ho s touto spoluprácou. Milan už bol v tom čase v svojej divočine, no dovolil nám na dva dni vstúpiť do jeho sveta, a tak sme mohli spolu s ním behať po jeho cestách a Braňo to všetko zaznamenal,“ hovorí Bene.

„Mám rád, keď v klipe môžem ,zabalzamovať‘ aj niečo pre budúce pokolenia. Napríklad Martin M. Šimečka, vychádzajúci, sadajúci a užívajúci si cigaretku na priedomí maringotky, kdesi na samote, kam chodieva meditovať a písať, je pre človeka môjho typu poklad. Som Benemu a Lyrikovi vďačný. Aj som si trochu zabehal na čerstvom vzduchu,“ vysvetľuje Braňo Špaček.

Beh všemohúci je po skladbe Zdravas druhým singlom k pripravovanému dlhohrajúcemu albumu skupiny Modré hory.

Pavol Remiaš a NMR (foto: archív Modré Hory)