DINA ÖGON: NOSTALGIA V NOVOM ŠATE

Dina Ögon je skupina zo Štokholmu, ktorá hrá elegantnú fúziu tropického popu, psychedélie a soulu. Dokazuje to aj jej tretí album s názvom „Orion“.


Fanúšikmi tohoto kvarteta zo Švédska sú aj také hviezdy ako americký raper Tyler, the Creator. Približne tri roky po svojom bezmennom debute kapela na treťom albume „Orion“ obratne pokračuje vo svojej tvorbe so slnečnou atmosférou. Zdá sa, že Dina Ögon (Tvoje oči) našli svoj recept. Kvarteto združené okolo speváčky Anny Ahnlund na novom albume prináša svieži retro zvuk na pomedzí folku, popu a soulu. Jeho hudbu charakterizujú tiež uvoľnené gitary s množstvom efektov a zvuk sitár.

Nový koncept

Tentoraz kapela zvolila iný prístup ako na predchádzajúcich dvoch nahrávkach. Základ piesní tvorí Daniel Ögren so svojimi gitarovými nápadmi, ku ktorým miestami prispievajú basgitarista Love Örsan a bubeník Christopher Cantillo. Speváčka je zodpovedná za poetické texty a často polyfonický spev, ktorý pôsobí uvoľnene. Zároveň sa snaží od hudby svojej skupiny impozantným spôsobom odpútať:

„Veľa premýšľam o rytme a o význame slov. Mám pocit, že melódie vnímam takmer ako ilustrácie. Chcem mať pocit, aby celkový dojem bol živý a originálny!“


Dlhoročné priateľstvo

Štyria hudobníci sa poznajú viac ako desať rokov a navzájom sa už podporili v rôznych hudobných projektoch. V súčasnosti sa však sústreďujú najmä na projekt Dina Ögon.

„Keď sme začínali, veľmi sme nerozmýšľali nad tým, čo z toho bude. Tvorili sme hlavne hudbu a písali texty, ktoré sa nám zdali byť zaujímavé. Doteraz to bola pre všetkých fantastická cesta. Prekvapil nás medzinárodný záujem, pretože naše texty sú vo švédčine“, prezradila kapela.

Inšpiráciu čerpajú z hudby svojej mladosti v 90. rokoch a z hudby 60. až 80. rokov, ktorú počúvali doma s rodičmi. Veľa hudobných objavov našli aj v priestore súčasného internetu. „V dnešnom hudobnom svete je úplne v poriadku mať širokú základňu. Ťažíme z toho. Sami totiž počúvame veľmi rôznorodú hudbu,“ povedal basgitarista Love Örsan.

Neexistuje žiadny skutočný príbeh alebo dôvod, prečo sa tretí album volá „Orion“, prezradila speváčka Anna Ahnlund. Na novom albume sú piesne o pominuteľnosti, toxických vzťahoch alebo túžbe byť tým, kým naozaj chceme byť.

So štýlom, ktorý kapela má a pre ktorý je medzinárodne uznávaná, prepožičiava nádej a ľahkosť takmer každej svojej téme, pretože ponúka upokojujúce piesne v zložitom období.

NMR (foto: Kenta)