DJ COCO MARIA: HRAVÉ LATINO NA KOMPILÁCII CLUB COCO

Na kompilácii „Club Coco“ sa nachádza jedenásť skladieb, ktoré nahrali hudobníci z Kolumbie, Mexika, Holandska a La Réunion. Sú medzi nimi zaprášené cumbie, prepracované retro-funkové skladby a nechýba ani latin jazz. Kurátorkou tohto albumu je DJ Coco Maria.

Najlepšie kompilácie zostavujú fajnšmekri a Coco Maria je jednou z nich. Ako DJ-ka roky hrávala v kluboch od Berlína po Londýn. Jej ochrannou známkou sú retro zvuky vinylových platní zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Na jej gramofónoch pristávajú mexické bolerá, kolumbijské cumbie, brazílske bossa novy a samby. Na kompilácii „Club Coco“ sa neprehrabáva len v starých boxoch, pretože predstavuje tiež mladé kapely, ktoré vychádzajú z toho najlepšieho z minulosti. Väčšina zúčastnených umelcov sú jej priateľmi, s ktorými sa v posledných rokoch delila o pódiá, alebo ktorí ju nechávali účinkovať na svojich podujatiach.

Retro zvuk zo súčasnosti.

Jedným z týchto umelcov je napríklad Graham Mushnik, multiinštrumentalista z Francúzska, ktorý žije v Londýne. Do nahrávky „Octopus Dance“ vniesol zvuky nádherne uvoľnených hammondiek, ostrých gitár, harfy a exotických rytmov. Kompilácia je zameraná na latinsko-americkú hudbu a na kapely, ktoré sa neboja objavovať niečo nové.

Ďalším príkladom je ženské trio La Perla z Bogoty so skladbou „Guayabo“. Táto pieseň je postavená na rytme bullerengue, ktorý vychádza z hudby severnej Kolumbie. La Perla napísali pre pieseň kritický text, ktorý pojednáva o spoločenskom rozdelení. Skladba je veľmi aktuálna vzhľadom na súčasné masové protesty v Kolumbii.

Úspešná kariéra.

Coco Maria má na Instagrame viac ako 20 000 sledovateľov. V pomerne krátkom čase si dokázala vybudovať základňu fanúšikov a nadviazať medzinárodné kontakty. Počas pandémie sa z Berlína presťahovala do Amsterdamu. V súčasnosti uvádza svoju vlastnú šou na platforme Worldwide FM, ktorú založil anglický dj-ej a producent Gilles Peterson. Pred dvoma rokmi nahrala dve piesne s berlínskym producentom Danielom Haaksmanom.

Nová skladba „Me veo volar“.

Pre svoju kompiláciu „Club Coco“ Coco Maria pripravila skladbu „Me veo volar“. Táto pieseň hádže všetky hranice latinsko-amerického žánru cez palubu, čomu dopomohol aj berlínsky džezový hudobník Max Weißenfeldt.

Podobne celá kompilácia „Club Coco“ je exotická, hravá a jej nahrávky spestria leto aj v našom vysielaní.

NMR (foto: press Coco Maria)