DOBET GNAHORÉ: OPTIMIZMUS NA ALBUME COULEUR

Dobet Gnahoré - Couleur (Cumbancha, 2021)

Dobet Gnahoré patrí medzi najvýznamnejšie speváčky z Pobrežia Slonoviny. Jej šiesty album „Couleur“ bol zaznamenaný v Afrike počas pandémie. Je oslavou miestnych talentov, ženských práv, tvorivosti a pozitivity v náročných časoch.

Speváčkin otec Boni Gnahoré bol bubeníkom, hercom, spevákom, režisérom a zakladateľom Ki-Yi M’Bock, umeleckej dediny v srdci mesta Abidjanu. V osemdesiatych rokoch tam pôsobili umelci z mnohých afrických krajín. Dobet vyrastala obklopená ľuďmi viacerých umeleckých profesií. V roku 1999, z dôvodu občianskej vojny, svoju vlasť opustila a odvtedy žije vo Francúzsku. V roku 2010 prostredníctvom speváčky India Arie získala cenu Grammy za pieseň „Palea (Pearls)“. V tom istom roku denník Guardian opísal jej vystúpenie, ako najlepší koncert putovného festivalu Womad.

Dobet sa zaujíma o tradičnú i modernú hudbu a obdivuje islandskú speváčku Björk.

V jej tvorbe sa prelínajú viaceré africké štýly ako konžská rumba, západoafrický „mandinke“, ghanský „highlife“, kamerunský „bikutsi“. V jej skladbách počuť polyfonické africké spevy, zvuk balafónu, rock i jazz.

Pandémiu Dobet prežila v rodnej Afrike.

Po návrate do rodnej krajiny nadviazala kontakt s prekvitajúcou miestnou hudobnou scénou. Začala spolupracovať s talentovanými, avšak v mnohých prípadoch nedocenenými producentami, hudobníkmi, dizajnérmi a umelcami.

Napriek náročným časom dokázala doma nasávať inšpiráciu a energiu, ktorá je podľa jej slov v Afrike na vzostupe.

Výsledkom poslednej aktivity je album „Colouer“, ktorý predstavuje odklon od jej predchádzajúcich prevažne akustických nahrávok.

Jeden z nových singlov „Ma Maison“ (Môj dom) je postavený na tanečnom základe, podobne ako väčšina piesní nového albumu. V texte tejto skladby zdôrazňuje speváčka dôležitosť sily a lásky v rodine.

V jej refréne sa spieva: „V mojom dome vládne radosť a láska.“

Videoklip režírovaný producentom Stevenom Awukuom z Pobrežia Slonoviny znázorňuje farebný domov s tanečnými scénami. Dobet má jasne vzorovaný outfit, ktorý odráža optimistický pocit a nádej na lepšiu budúcnosť.

Róbert Gregor (foto: Jean Goun)