DOMI STOFF PREDSTAVUJE PIESEŇ SO SLOVENSKÝM TEXTOM

Bratislavčan Domi Stoff pôsobí na hudobnej scéne od založenia skupiny King Shaolin v roku 2011. Tentoraz sa predstavuje ako sólista piesňou „Očami vábi“.

Domi Stoff sa zdokonaľoval v hre na gitare a komponovaniu vlastných skladieb od svojich trinástich rokov. Popri štúdiu na ŠUP Josefa Vydru a VŠVU v Bratislave sa venoval aj kompozícii. V jeho skladbách cítiť veľa inšpirácií a jeho rukopis sa za posledných 10 rokov vykryštalizoval.

„Stále objavujem nové sféry a zákonitosti, ktoré mi dopomáhajú pracovať s emóciou. Za tie roky som však už pochopil určité veci a nemám rád škatuľkovanie. Hudba je len hudba. Mojou hudbou chcem hovoriť príbehy o mojom živote, svoje životné postoje, chcem oslavovať vesmír a Zem a občas sa ňou chcem vyplakať. Hudba je pre mňa denníkom môjho života. Keď spätne počúvam moje piesne, tak presne viem, v akom životnom momente som sa akurát nachádzal,“ objasňuje Domi zákonitosti tvorby hudby a smerovanie textov.

Jeho domovská kapela King Shaolin nahrala 3 albumy, dve EP a niekoľko singlov s anglickými textami. Spolupracovala napríklad s Celeste Buckingham, Lenny či Vladisom.

Svojou tvorbou sa kapela prepracovala na pódia festivalov ako Aerodrome alebo Sziget Festival. Domi Stoff popri komponovaní a produkovaní stihol odohrať 650 koncertov v siedmich krajinách Európy.

„Vždy som cítil, že ľudia reagujú kladne na moju hudbu, no veľakrát mi aj vytýkali, že tomu nerozumejú a že by som mohol spraviť niečo v slovenčine. Moja duša na to nebola pripravená až do posledného roka, kedy som to poňal ako výzvu. Výzvu sa naučiť niečo nové, pracovať s domovskou rečou a hlavne som túžil aj po tom, aby moje myšlienky boli pochopené mojimi blízkymi a ostatnými ľuďmi, ktorí nehovoria po anglicky,“ približuje spevák odklon od angličtiny k slovenčine a pokračuje: „Hudba je univerzálny jazyk, ktorému rozumie naozaj každý. Je to jazyk, ktorý spája ľudí, pomáha im v najťažších chvíľach alebo umocňuje tie energické. No text je posolstvo, ktoré sa dostane pod kožu a dokáže zmeniť niekoho postoj na jeho momentálnu situáciu. A to ma na tom veľmi baví.“

Klip je určený tým, čo žijú v súlade so Zemou.

Nakrúcanie prebiehalo v okolí Bratislavy spolu s produkčným tímom Unavenej Agentúry, ktorá sa snažila uchopiť klip podľa Domiho predstáv. Zároveň obrazom dotvorila a zhmotnila náladu skladby. Netradičný vizuál v indiánskom štýle zvolil spevák vzhľadom k vášni k prírode a filmovému umeniu.

„Milujem filmy. Bola to od vždy moja vášeň, ku ktorej ma priviedol môj brat. Od momentu, keď som videl westerny Good, bad and ugly a 3:10 to Yuma som sa zamiloval do tohoto žánru. Keď som bol nedávno na túre s mojou priateľkou na Bielych skalách, kde sme aj natáčali tento videoklip a videl som prostredie pripomínajúce indiánske teritórium, okamžite som sa zamiloval do myšlienky, že by som si v klipe zahral Indiána. Splnil som si tým môj nikdy nevyslovený sen,“ s úsmevom dodáva Domi.

Ak je rukopis skladateľa rozpoznateľný, je to dobrým znamením.

Domi Stoff sa nezameriava na jeden konkrétny štýl hudby, jeho hudba je zmesou popu, elektronickej hudby a R&B. Spev, gitaru aj basu si na album nahral sám, ostatné nástroje dotvoril v elektronickej forme. Na nahrávaní pripravovaného albumu „Vzduch a Dym“ sa podieľal spevák ako skladateľ, producent, textár, aranžér a zvukár sám, no s drobnými producentskými konzultáciami mu pomáhal Michal Neffe. O finálny master nahrávky sa postaral známy český producent Escon Waldes.

Michal Neffe a NMR