DOMINIQUE FILS-AIMÉ: NAŠE KORENE SIAHAJÚ POD ZEM

Po predchádzajúcej albumovej trilógii skúmajúcej afroamerickú históriu sa kanadská speváčka haitského pôvodu Dominique Fils-Aimé zamerala na prírodu, do ktorej vraj vstupujeme ako cudzinci, pričom sme jej organickou súčasťou.


Album „Our Roots Run Deep“ má filmový charakter. Dominique Fils-Aimé rozpráva svoj príbeh voľnou, snovou naratívnou štruktúrou a prvá skladba vytvára scénu frázou: „naše korene siahajú hlboko pod zem“. Neskôr sa objavuje množstvo výziev, no základná životná sila všetko posúva ešte ďalej. Záverečnú skladbu uzatvára text: „nechajte ma vyliezť až k slnku“.

Dominique si zároveň vytvára vlastný hudobný jazyk. Vrství na seba rôzne hlasy bez slov pôsobiace ako opakujúce sa mantry, ktoré upokojujú nervový systém. K týmto vzorcom sa nepripájajú žiadne literárne definície, a preto všetko uniká z predstáv našej interpretujúcej mysle. Výsledkom je nový zvukový priestor, v ktorom môže poslucháč cítiť a snívať popri inovatívnych melodických štruktúrach.

„Nedávno sa zistilo, ako sa stromy cez korene medzi sebou rozprávajú. Pretože do podzemia nevidíme, zostal nám ich dialóg skrytý. My ľudia to máme rovnaké, KEĎ spoznáme naše korene, nič o sebe nevieme,“ povedala Dominique.

Skladba „To Walk A Way“ stelesňuje slobodu, ktorú môže priniesť zmena. Tlieskajúci rytmus, veselé trúbky a teplý zvuk bicích vyžarujú povzbudzujúcu energiu. Dominiquine vokály pôsobia pozitívne a posúvajú poslucháča vpred.

Pieseň „Quiet Down The Voices“ vystihuje speváčkin štýl komponovania. Do celkovej nálady vstupuje jedným vokálnym riffom, ktorý sa rozvetvuje, vytvára protichodné melódie, čím dáva piesni kontúry a tvar. Tento prístup jej umožňuje budovať skladbu od základov a ovplyvňovať jej melódiu bez toho, aby použila hudobný nástroj.

Pre Dominique je príroda kotvou, zdrojom inšpirácie, ktorá jej poskytuje metafory na vyjadrenie jedinečnej, ale vzájomne prepojenej cesty ľudskej bytosti.

Jej texty prinášajú do priestrannej atmosféry, ktorá album obklopuje, upokojujúcu jasnosť: „Tak ako sa zdvihne príliv, moja láska sa vráti späť“. Všetky hudobné prvky sú dômyselne vyvážené a s citom pre jemnosť vytvárajú pôsobivé melodické linky. Album prechádza rôznymi zvukovými krajinami, každá skladba pôsobí ako z iného prostredia.

„Our Roots Run Deep“ je dielo, ktoré sa dá počúvať od začiatku do konca. Jeho piesne sa pohybujú v organickom slede – plynú nenútene, dramaticky padajú a formujú prostredie. Tento štýl kontinuity poskytuje poslucháčom čas a priestor, aby sa naplno ponorili do Dominiquovho imaginárneho filmu.

NMR (foto: press Dominique Fils-Aimé)