DOWDELIN – LÁSKA PO KREOLSKY

Skupina Dowdelin z Lyonu hrá chytľavú afro-kreolskú hudbu. Piesne na ich druhom albume „Lanmou Lanmou“ sú o spolupatričnosti a univerzálnej láske. Kapela ich venovala našej planéte.

Žijeme v turbulentných časoch. Ľudia sú konfrontovaní s názormi a informáciami na sociálnych sieťach a politické diskusie sa stávajú testom pre rodiny a mnohých priateľov. Dowdelin odpovedajú na tieto debaty piesňou „Simé Love“, čo je kreolský výraz pre „siatie lásky“. Frontmanka Olyvia spieva o tom, že by sme sa mali snažiť správať k svojim blížnym s rešpektom a láskou, aj keď s nimi nesúhlasíme. V skladbe počuť zvuk hravého jazzového klavíra, dunenie analógových basov typických pre osemdesiate roky a afrobeatové rytmy.

Dowdelin existujú od roku 2018

Skupinu založil skladateľ, multiinštrumentalista a producent David Kiledjian alias Dawatile. Spolu s bubeníkom, saxofonistom, spevákom a lingvistom Raphaëlom Philibertom rozvíja svoje beaty so živými počítačovými zvukmi a organickými rytmami, ktoré sú inšpirované okrem iného aj hudbou gwoka z francúzskeho Karibiku.

Speváčka Olivya sa narodila v Lyone, no predkov má v Martiniku. Hovorí kreolsky a inšpiruje sa textami v kreolčine, angličtine a francúzštine. Bez námahy prepína medzi rýchlymi pasážami a oduševneným soulovým spevom a prispôsobuje sa rôznym rytmom ako chameleón. Bubeník Greg Boudras sa pripojil ku kapele popri nahrávaní albumu „Lanmou Lanmou“. Pôvodne štúdiový projekt sa zmenil na skutočnú kapelu, ktorá mnohé nápady rozvíjala aj naživo v skúšobni.

Osem prekvapivých skladieb na albume „Lanmou Lanmou“

Jednotlivé nahrávky evokujú kaleidoskop plný radosti zo života a pozitívnych posolstiev. Párty skladba „Tan Nou“ vychádza z trojtaktového, elektronického dancehall riddimu, do ktorého Olivya spieva o sebaurčení a slobode. Po pridaní zvuku saxofónu sa zmení na akýsi jazzový trip hop.

Jedna z mála skladieb v angličtine „Somebody New“ poslucháčov zavedie späť do zlatej éry jamajského hudobného štýlu rocksteady, ktorý bol populárny v šesťdesiatych rokoch. Ku konci sa skladba zmení na akýsi funk a Raphaël do nej rapuje časť v kreolčine.

V porovnaní s predchádzajúcim albumom „Carnaval Odyssey“ sú na novom albume chytľavejšie melódie a počuť menej zvukov syntetizátorov. Všetky piesne sú zároveň organickejšie a tanečnejšie.

Odpoveďou je láska

„Lanmou Lanmou“ (Láska, láska) a zaoberá sa láskou mnohých foriem. Titulná skladba skúma iracionálnu stránku lásky, tajomstva a hlúposti, ktoré sme všetci urobili v mene lásky.

Pieseň „Yo Wè“ (Videli ste) pojednáva o pominuteľnosti vzťahov a priateľstiev, ktoré treba oživovať.

„Mama Wè“ je príbehom o žene, ktorú zneužívajú. Pod touto ženou sa ale skrýva naša planéta, ktorú namiesto lásky bezohľadne využívame.

NMR (foto: press Dowdelin)