DUB FX ALBUMOM ROOTS PREKRAČUJE HRANICE ŽÁNROV

Dub FX - Roots (Convoy Music Group, 2020)

Benjamin Stanford alias Dub FX má svoje zázemie i na Slovensku. Mohli sme ho u nás vidieť na festivaloch i samostatných koncertoch. V týchto dňoch sa pripomína albumovou novinkou Roots, na ktorú si posvietime aj v našom vysielaní.

Austrálčan Dub FX začínal ako pouličný umelec. Jeho vystúpenia boli spočiatku postavené len na hlase, živých slučkách a efektoch. Pomocou týchto troch základných ingrediencií dokázal vytvárať pôsobivé skladby ovplyvnené reggae a ďalšími formami tanečnej hudby. Svoje albumy nahráva od roku 2004 a novinka „Roots“ je jeho siedmym albumom. Počas svojej kariéry predal viac ako 150 000 albumov, vystupoval v hlavných časoch na mnohých prestížnych festivaloch a jeho videá majú viac ako 200 miliónov pozretí na YouTube. Zaujímavé je i to, že Dub FX si dokázal vybudovať impozantnú pozornosť na sociálnych sieťach bez toho, aby sa jeho hudba prehrávala v komerčných rádiách, alebo televíziách.

Novými nahrávkami Dub FX prekračuje hudobné a geografické hranice, pričom sa vracia i ku koreňom modernej hudby. V nových skladbách počuť dub, funk, hip-hop, socu, calypso, dancehall, dubstep a samozrejme roots. Nahrávky vznikali v jeho vlastnom nahrávacom štúdiu v horách neďaleko Melbourne.

Album otvára pieseň „Fire Every Day“, v ktorej počuť aj saxofón výborného inštrumentalistu prezývaného Woodnote. Text piesne je o rozporoch medzi ľuďmi v spoločnosti a navádza k zmene a rastu.

Dub FX o skladbe „Fire Every Day“ povedal: „Sebaposilnenie je silnou témou mojej hudby. Mám pocit, že jediný spôsob, ako zlepšiť našu spoločnosť, je zmeniť sa tak, aby sme všetci robili lepšie rozhodnutia, ktoré majú vplyv na svet okolo nás.“

Ku každej skladbe deväťpesničkového albumu Roots bol vytvorený komiks, ktorý piesne spája do uceleného grafického románu.

Ilustrovali ho vybraní umelci z celého sveta a o grafické prevedenie pilotného singla sa postaral taliansky umelec Lender Shell.

Dub FX je nepochybne nielen talentovaný spevák a textár, ale i kvalitný skladateľ, aranžér a producent. Hudobná rozmanitosť nového albumu ho odlišuje od mnohých jeho súčasníkov, pričom je chvályhodné, že sa jeho hudba nevzďaľuje od „koreňov“.

Róbert Gregor (foto: press Dub FX)