DESIATY ROČNÍK HUDOBNÝCH CIEN VINYLA POZNÁ SVOJE NOMINÁCIE

Debut mladej pesničkárky Amelie Siby, ale aj deviata radová platňa kapely Květy a aktuálne nahrávky projektu Black Tar Jesus a kvarteta Tábor tento rok v kategórii Platňa roka nominovala porota hudobných cien Vinyla.

Amelie Siba a Tábor ďalej ašpirujú tiež na ocenenie Objav roka, spoločne s rapovým triom 58g a projektom Člověk krve. Na Počin roka boli nominované aktivity labelu Divnosti, hudobný festival Jednota Kalvárie a kompilácie „Sing Sing Revolution Vol.1.“

Slávnostné vyhlásenie cien vrátane udelenia nového ocenenia pre mladých publicistov do 27 rokov prebehne 24. februára 2021 v pražskom Lucerna Music Bare.


NOMINÁCIE 2020:

PLATŇA ROKU

Amelie Siba – Dye My Hair
Black Tar Jesus – Year Insane
Květy – Květy Květy
Tábor – Liebe

OBJAV ROKU

58G
Amelie Siba
Člověk krve
Tábor

POČIN ROKU

Aktivity labelu Divnosti
Jednota Kalvárie
Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1


Na Platňu roka boli pre zhodný počet bodov nominované štyri albumy. Na ocenenie so svojím debutovým albumom „Dye My Hair“ ašpiruje pesničkárka Amelie Siba, ktorá svoj prielom do prvej ligy českej alternatívnej scény zažila ešte pred dovŕšením dvadsiateho roku svojho veku. Svojimi príbehmi zlomených sŕdc aj hmlových spomienok na detstvo sa skvele trafila do rozjímavej nálady „lockdown“ a „social distancingu“.

Květy

Dobre načasovať svoju novú platňu „Květy Květy“ sa po dvadsiatich rokoch na hudobnej scéne podarilo ale aj kapele Květy okolo Martina E. Kyšperského, ktorej témou sú vzťahy, túžby a izolácie človeka v modernom svete.

A vzťahov sa týka aj tretí album „Year Insane“ Tomáše Kopáčka, jediného stáleho protagonistu Black Tar Jesus, do ktorého sú vpísané divoké mesiace, ktoré prežil po traumatickom rozchode.

Iné pozadie potom majú piesne zrodené z čundrov po Sudetoch na debutovom albume „Liebe“ od kvarteta Tábor, ktoré prepája odkaz spirituálneho folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultnú vetvu britského rocku.

„Uplynulý rok přál albům, která se věnují mezilidským vztahům. Dlouhé období pandemie důležitost zdravých vztahů ještě prohloubilo, jsou potřebné pro začínající i zkušené hudebníky, pro každého z nás,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Pavel Uretšlégr.

V kategórii Objav roka, kde sa znovu objavujú Amelie Siba a Tábor, porota nominovala tiež rapové trio 58g, ktoré založil Tomáš Kučera alias TK27, známy ako „rapujúci futbalista“ z Teplíc. Na debute „58 tape vol.1“ trojica servíruje dozvuky hiphopových subžánrov ako sú grime, trap alebo drill zmiešané so zložitou realitou života v jihlavských uliciach.

Z iného uhla k hudbe na prvotine „V kuchyni“ pristupuje pesničkár Jan Senft vystupujúci pod menom Člověk krve. Duchom nadväzuje na českú trampskú tradíciu aj predrevolučného pesničkára a v jeho poetickom indie folku ožívajú magické príbehy z jeho rodného kraja okolo Stříbrné Skalice.

Medzi nominovanými na Počin roka sú aktivity labelu Divnosti, hudobný festival Jednota Kalvárie a kompilácia „Sing Sing Revolution Vol.1.“.

Slávnostné vyhlásenie cien sa uskutoční 24. februára 2021 v pražskom Lucerna Music Bare.

„V Počinu se suverénně prosadila také publikace Všechny kočky jsou šedé od Karla Veselého a Miloše Hrocha, její autoři se ale vzhledem ke členství vradě Vinyly nominace vzdali,” hovorí za koordinátorov cien Tomáš Grombíř, a dopĺňa: „Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravujeme několik novinek a akcí. Jednou z nich je třeba Cena Jany „Apačky“ Grygarové, tedy ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty, čímž chceme přispět k větší prestiži tohoto oboru. Uzávěrka přihlášek je stále otevřená až do 31.12.2020.“

Zdeněk Neusar a NMR (foto: archív interpretov)