EDITORSKÝ VÝBER: 38/2023

Tento týždeň nás zaujali novinky, ktoré zverejnili Teenage Funclub, Nation Of Language, Karen y Los Remedios, Chilly Gonzales, alebo domáca speváčka Katarzia.


Škótska alternatívna skupina Teenage Funclub vydáva svoj nový album „Nothing Lasts Forever“. Jeho pilotný singel „Foreign Land“ evokuje náladu konca sezóny – posledných teplých dní v roku, keď sa začínajú predlžovať noci. V tomto čase sa totiž myšlienky stávajú reflexnými a viac melancholickými.


Newyorská skupina Nation Of Language zverejnila svoj tretí album „Strange Disciple“, ktorý je akousi úvahou o zamilovanosti a posadnutosti. Obe tie vášne dokážu v živote vytvoriť nielen vzostupy, ale aj pády. Zároveň môžu evokovať divoký pohyb sem a tam, ktorý je fascinujúci. Hudobne vraj skupinu najviac inšpiroval krautrock rokov sedemdesiatych a elektronické skladby nemeckých Kraftwerk.


Mexická skupina Karen y Los Remedios sa zameriava na dream pop, indie, reggaeton a kumbiu. Dievčenské kombo z Guanajuata pod vedením umelkyne Any Karen nedávno zverejnilo skladbu „Las Muchachas“. Je to temnejšia ukážka z albumu „Silencio“, ktorý nedávno vyšiel na značke ZZK (Cumbia Digital). V klipe sa stretávajú ženy, ktoré oslavujú noc rituálom s nádychom melanchólie. Debutový album skupiny s názvom „Silencio“ je o pocitoch a ich procesoch – od zamilovanosti, po sklamanie, až po osamelosť.


Kanadský klavirista, producent a šoumen známy pod menom Chilly Gonzales začínal pred 25 rokmi ako elektronický raper. Odvtedy získal vďaka spolupráci s Daft Punk cenu Grammy, vydal trilógiu klavírnych kompozícií, spolupracoval s Drakeom, Jarvisom Cockerom alebo speváčkou Feist, vytvoril Guinnessov rekord v najdlhšie hranom koncerte s 27-hodinovým sólovým vystúpením a napísal tiež učebnicu hry na klavír. Jeho nový album „French Kiss“ znie humorne, romanticky i gýčovo a v jeho piesňach vyznáva svoju lásku k Francúzsku.


Prvým singlom z pripravovaného albumu Katarzie sa stala pieseň „Piesok“. V baladicky ladenej skladbe slovenská speváčka, skladateľka, textárka a producentka vyjadruje pocity nostalgie za vzťahom, ktorý sa vynára zo spomienok. Nová skladba bude otvárať akustický album „Šťastné dieťa“, ktorý vyjde 6. októbra.