EDITORSKÝ VÝBER: 36/2023

Stručne si dovoľujeme upozorniť na niektoré zaujímavé hudobné momenty uplynulého týždňa. Postarali sa o ne napríklad Chemical Brothers, Quantic, Nylon Union, Jorja Smith a Prie100r.

EDITORSKÝ VÝBER: 36/2023

Britské elektronické duo Chemical Brothers zverejnilo svoj desiaty štúdiový album s názvom „For That Beautiful Feeling“, na ktorom pokračuje tam kde po vydaní albumu „No Geography“ z roku 2019 skončilo. Jeho skladby pôsobia ako oscilujúci vesmírny hlavolam a medzi hosťami sa objavil americký spevák Beck a francúzska speváčka a gitaristka Halo Maud.


Multiinštrumentalista, DJ, skladateľ a producent Will Holland, ktorého poznáme pod pseudonymom Quantic, avizuje na november nový album s názvom „Dancing While Falling“. Pri tejto príležitosti zverejnil úplne nový singel „Unconditional“, na ktorom hosťuje britský spevák Rationale, pôvodom zo Zimbabwe. Nová skladba nasleduje po nedávno predstavených piesňach „Stand Up“ a „Run“ s Andreyou Trianou, ktorá na novom albume spieva niekoľko skladieb.


Tretí singel z aktuálneho albumu „Words And Waves“ slovenskej skupiny Nylon Union je podporený videoklipom, ktorého autorkou je Rebeka Evanna Brkalová. Pri jeho vzniku vychádzala zo svojich skúseností s réžiou dokumentárnych filmov a kládla dôraz na autenticitu, ktorú je podporovaná využitím ručnej kamery. Skladba „Witnessless“ (v preklade „bez svedkov) je ostrou kritikou našej vlastnej ľahostajnosti, ktorá do značnej miery umožnila vzostup autoritárskemu populizmu.


Britská speváčka Jorja Smith ohlásila svoj nový album „Falling Or Flying“. Spolu s podrobnosťami zverejnila tiež jeho titulnú skladbu. Ako zvyčajne sa v nej spolieha na džez, soul, funk a R’n’B, pričom v textoch sa zameriava najmä na vzťahy. „Album je ako vnútro mojej hlavy – stále sa v ňom niečo deje, ale každá pieseň je snímka,“ hovorí Jorja o nástupcovi albumu „Lost & Found“ z roku 2018. Videoklip k piesni „Falling Or Flying“ je jej režisérskym debutom. A keďže vždy chcela natočiť videoklip vo vesmíre, text je o neúspešnom pozvaní milovaného človeka práve do vesmíru.


Slovenská skupina PRIE100R zverejnila videoklip k piesni „Šerosvit“ z pripravovaného tretieho albumu „Pierka vrán“. Text piesne opisuje bláznivý večer, ktorý nemá jasný začiatok, ani koniec a jej vizuál umocňuje pocity, ktoré sa skupina v nej snažila hudobne aj textovo zachytiť.