EDITORSKÝ VÝBER: 39/2023

Editorské správy si tentoraz zarezervovali skupiny Animal Collective, Bixiga 70, Blonde Redhead a speváčka Dobet Gnahoré.


Dvanásty štúdiový album „Isn’t It Now?“ americkej psychedelickej skupiny Animal Collective má celkovo 64 minút, čím sa zaradil medzi jej najdlhší štúdiový album. Nové skladby sú postavené na progresívnom rocku, ktorý je obohatený o viacero hudobných štýlov, renesančnú inštrumentáciu a vrcholí kvílivým 22 minútovým eposom. Album je ako zvyčajne ambiciózny a excentrický a vychádza na londýnskej nezávislej značke Domino Records.


Od vydania posledného albumu skupiny Bixiga 70 uplynulo už päť rokov. Okrem celosvetovej pandémie, ktorá domovskú krajinu desaťčlenného komba z Brazílie zasiahla mimoriadne tvrdo, došlo tiež k zmenám v zostave kapely. Rozmanitý hudobný štýl inšpirovaný štvrťou Bixiga v São Paule našťastie skupine ostal. Dominuje v ňom jazz, afrobeat, forró, elektronika a funk, čo často pripomína svieži filmový soundtrack. Ilustruje to napríklad skladba „Na Quarta-Feira“, ktorá je podfarbená čiernobielymi sekvenciami. Nový album „Vapor“ vychádza 13. 10. 2023 vo vydavateľstve Glitterbeat Recods.


Americká skupina Blonde Redhead zverejnila po deviatich rokoch nový album s názvom „Sit Down For Dinner“, ktorý vznikal počas päťročného obdobia na viacerých miestach New Yorku a v Toskánsku. Jeho texty sú o zlyhaní komunikácie a o splnení svojich snov. Sprievodný krátky film je kolážou pôsobivých videí, ktoré nakrútili členovia kapely.


Najnovší singel od africkej hviezdy Dobet Gnahoré je druhou ochutnávkou z pripravovaného albumu „Zouzou“, ktorý vyjde začiatkom budúceho roka. Po mnohých rokoch strávených vo Francúzsku sa speváčka vrátila do Pobrežia slonoviny, aby tam hľadala inšpiráciu z prosperujúcej hudobnej scény Abidjanu, jedného z najkreatívnejších miest Afriky. Spolu s producentom Dr. Wangom sa Dobet obrátila na inovatívneho režiséra Jyphaela Tayoraulta, aby jej vytvoril nové videoklipy. Klip ku skladbe „Gni“ bolo čiastočne natočené v Lagune Aguien, jazere na okraji Abidjanu a v neďalekom filmovom štúdiu. Speváčka v ňom vystupuje ako riečna bohyňa, ktorá pláva v kaluži čokolády, symbolu hojnosti a luxusu.