ELBOW – ZVOLNENIE TEMPA V ČASE LOCKDOWNU

Na deviatom štúdiovom albume „Flying Dream 1“ skupiny Elbow sa nachádza desať pomalších skladieb, z ktorých cítiť úprimnosť i empatiu. Jednotlivé piesne vznikli počas lockdownu a boli nahraté v prázdnom Theatre Royal v Brightone.

Na každom z doterajších ôsmich štúdiových albumov manchesterskej kapely Elbow sa nachádzala aspoň jedna hymnická skladba, ktorú si spievali ich fanúšikovia na ich koncertoch.

V skutočnosti ale väčšia kvalita tejto skupiny vždy spočívala v pokojných tónoch a práve také prevažujú na novom albume s názvom „Flying Dream 1“. Tento titul vychádza dvadsať rokov od vydania ich vydania debutu „Asleep In The Back“.

Repertoár novinky zodpovedá celkovej situácii vo svete i v samotnej skupine. Lyrické texty sú tentoraz zamerané hlavne na lásku a vzťahy.

Frontman Guy Garvey sa v posledných mesiacoch spolu s manželkou staral o svoju svokru.

Zomrela v jeho rodinnom dome na rakovinu počas lockdownu. Pieseň „What I Am Without You“ je venovaná jeho manželke, ktorá sa o svoju mamu vrúcne a obetavo starala. Dosiahla tak, že posledné čo v tažkom období zažila, bola láska.

„Uvedomili sme si, že robíme nahrávku bez zvyčajných kreatívnych pokynov,“ vysvetľuje Guy Garvey o príprave ich deviateho štúdiového albumu Flying Dream 1. „Milujeme trpezlivé a tiché albumy, akými boli posledné nahrávky od Talk Talk, Johna Martyna alebo album Is This Desire od PJ Harvey.“

Zvoľnenie tempa bolo väčšinou kladne prijaté a to napriek tomu, že niektorí fanúšikovia skupiny sa sťažujú na nedostatok jasných hymien.

Pre všetkých ostatných je to album, ktorý sa dá vychutnať. Väčšina skladieb je postavená na zvuku klavíra a počuť aj pestrú paletu ďalších hudobných nástrojov vrátane mellotrónu, saxofónu a klarinetu. Príležitostné hlasy zboru London Contemporary Voices dotvárajú jednotlivým nahrávkam pôsobivú atmosféru.

NMR (foto: press Elbow)