BUY HER SUGAR MAJÚ NOVÝ SINGEL I AMBÍCIE

Bratislavská skupina Buy Her Sugar pôsobila spočiatku ako trio. Najnovšie vystupujú pôvodní členovia Anna Óváry a Martin Polák už len vo dvojici. Výsledkom ich poslednej aktivity je nový singel s názvom „Ticking“, ktorý sa dočkal aj svojho videoklipu.

Tretím členom skupiny Buy Her Sugar bol Tibor Feledi, ktorý sa už niekoľko rokov venuje iným projektom, či už vlastnému jazzovému kvintetu alebo spoluprácam s rôznymi hudobníkmi.

Nový singel „Ticking“ signalizuje odklon od zasnených melódií viac k tanečnej hudbe.

„Od vydania nášho prvého albumu uplynulo niekoľko rokov, a preto si myslím, že zmena nie je len prirodzená, ale aj potrebná. Náš rukopis je stále citeľný, to však nevylučuje pohyb, ktorý je napokon základným znakom života,“ hovorí frontmanka skupiny Anna Óváry.

Novú pieseň si dvojica sama zložila i produkovala. Postarala sa aj o jej vizuál, pretože tvorcom videa je Martin Polák. Nejde ale o dištanc od externej spolupráce.


O vzniku piesne a najnovších plánoch som sa rozprával s Annou Óvary.

Od vydania vášho prvého albumu uplynulo päť rokov. Prečo taká dlhá tvorivá prestávka?

„To obdobie troch rokov kedy sme sa neozývali, nezačalo ako pauza. V jednom momente sme z rôznych dôvodov dospeli k rozhodnutiu, že každý pôjde svojou vlastnou cestou. Teraz sa ukázalo, že to nebol definitívny rozchod, skôr príležitosť dozrieť, dospieť a nabrať skúsenosti. Ale úprimne, táto konklúzia je výsledkom dlhých mesiacov opätovného spoločného tvorenia, ešte pred rokom som našu prestávku považovala za celkom zbytočnú stratu času. Nie je to tak. Jednoznačne sme to potrebovali.“

Prečo ste sa rozhodli pripomenúť práve teraz a ako vznikala nová pieseň?

„Buy Her Sugar sme vzkriesili koncom decembra 2019, po pár týždňoch sme sa pustili do tvorby nových piesní. Onedlho nás prekvapila pandémia, snáď nemusím vysvetľovať, prečo a ako spomalila proces opätovného rozbiehania kapelového fungovania. Ale zvládli sme to, momentálne máme v šuplíku niekoľko hotových songov a postupne ich budeme vypúšťať do sveta. Nová pieseň Ticking vznikala v podstate tak ako všetky ostatné. U mňa, v obývačke, iba s jednou gitarou. Potom putovala k Martinovi, on má na starosti produkciu. Samozrejme nie sú to dve izolované časti tvorby dvoch samostatne fungujúcich hudobníkov. Naša spolupráca je intenzívna, plná kompromisov, diskusií a spoločných hudobných „aha efektov“. Mali sme aj externú pomoc, spevy sme nahrávali v Lososound štúdiu u Erika Horáka. On mal na starosti aj mix, kým master štúdio gargle & expel.

V novinke počuť oproti vašej staršej tvorbe viac optimizmu. Čo to spôsobilo?

„Je to zvláštne, že to vnímaš takto. Ticking znie energickejšie a excentrickejšie, než naše predchádzajúce single, to je jednoznačné. Paradoxne, tie staré mali v sebe niečo naivné, niečo naivne optimistické a optimisticky naivné. Ticking sa už narodil tak, že presne vedel, kde má svoje miesto vo svete, ale to by som nazvala skôr ako sebaistota. A čo to spôsobilo? Tu sa môžeme vrátiť k tomu, čo som hovorila pri tvojej prvej otázke: mali sme príležitosť dozrieť, dospieť a nabrať skúsenosti. Takáto hudobná transformácia v dôsledku prirodzených osobnostných zmien sa deje aj v iných kapelách, u nás to nastalo v tichosti, preto je výsledok nápadnejší.

Je pre vás tvorba hudby stále koníčkom?

„Myslíš tým to, či sa živíme hudbou? Nie, zatiaľ nie. Ale tvorba hudby nie je koníček, skôr životný štýl, hodnota, láska… A mohla by som takto pokračovať so slovami s veľmi mocnou konotáciou. Možno patetické, ale pravdivé.“ (smiech)

Aké ste zaznamenali ohlasy na skladbu Ticking?

„Prostredníctvom piesne Ticking vnímame úprimnú radosť našich fanúšikov z toho, že sme sa vrátili. Získali sme aj nových, a, samozrejme, bolo by naivné si myslieť, že z tých starých nie sú takí, ktorých nové elementy našej hudby nezaskočili. Ohlasy sú ale pozitívne, hrajú nás v rádiu, píšu o nás, dostávame od ľudí videá, ako nás počúvajú v aute, na párty s kamošmi a podobne. Je to pre nás krásne potvrdenie, že sme sa vybrali tým správnym smerom.“

Aké máte ambície do Nového roku?

„Tvoriť, starať sa o vzťah s tými, ktorí nás počúvajú, vydávať nové songy a udržať to všetko v pohybe, čo je jedným zo základných znakov zdravého bytia.“

Róbert Gregor (foto: press Buy Her Sugar)