ZRNÍ ZVEREJNILI LOCKDAWNOVÝ KLIP A PRIPRAVUJÚ NOVÝ ALBUM

Minuloročný lockdown českú kapelu Zrní zastavil bezprostredne pred začiatkom turné k poslednému albumu „Nebeský klid“. Teraz akoby sa dôsledkom ďalšieho rušenia koncertov situácia opakovala.

Tento týždeň kapela zverejnila videoklip k skladbe „16:07“, ktorým dokončuje príbeh posledného albumu. Prvé zábery štyria Honzovia a Ondrej nahrali vo svojich domovoch v čase, keď bol vlani kvôli lockdownu zákaz cestovania medzi okresmi. Zrní sa ale pozerajú aj dopredu, pretože na jar plánujú nahrávať nový album.

Kapela z Kladna od začiatku poukazuje najmä na pozitívne stránky pandémie, ktorá im umožnila viac sa venovať svojim rodinám, práci na záhrade, výletom alebo pokoju osamote.

„S chlapcami sme si od seba oddýchli, čo nám veľmi pomohlo. Prerušili sme tým veľa nepríjemných navyknutých vzorcov vo vzájomných vzťahoch. Zase sme sa na seba začali tešiť a viac si vážiť to, čím si navzájom sme,“ hovorí frontman Zrní Honza Unger.

Pri zrode videoklipu stál nápad gitaristu Honzu Juklíka, aby každý počas minuloročného zákazu cestovania medzi okresmi natočil na mobil domácke video k skladbe „16:07“. Celkový zvuk bol až na spev snímaný iba na mobil, na rozdiel od verzie na albume je táto verzia úplne akustická. Realizácia klipu, ktorým Zrní teraz uzatvárajú príbeh posledného albumu, sa ale nakoniec pretiahla.

„Chlapci boli rýchli, iba ja to zasekol asi na pol roka, pretože som mal nápad púšťať si to, čo chlapci nahrajú, ako projekciu, a potom púšťať aj seba ako projekciu. Na to som si nedokázal v režime s deťmi doma urobiť čas. A potom sa to zaseklo ešte na strihaní. Tomáš Bláha, s ktorým radi robíme, sa k tomu dostal aj po šiestich mesiacoch. Takže tento lockdownový klip nakoniec púšťame do sveta po roku, keď sa dosť možno blíži lockdown ďalší,“ dodáva Unger, ktorý sa s kapelou sústredí už na prípravu siedmeho radového albumu Zrní.

Zrní si už vlani uvedomovali, že sa nič nemusí vrátiť do podoby, na ktorú boli zvyknutí.

Že sa s kapelou už možno nebudú môcť vrátiť k živému hraniu v tej forme, aby ich aj naďalej živilo. „Tento zážitok pominuteľnosti bol úžasne oslobodzujúci. V tomto smere je pre nás koronavírus darom. Poukázal znova na to, čo je podstatné. Intenzívne som ucítil, že nemusím vôbec nič nikomu dokazovať, ani sebe. Veď si tie pesničky píšem napríklad len do šuplíka. Môžem si len tak blbnúť,“ hovorí spevák, skladateľ a textár.

V tomto nastavení Unger písal texty na album, ktorý by mala vyjsť v budúcom roku.

„Cítil som, že v nich nechcem vôbec nič riešiť, nechcem ich písať rozumom, ale skôr sa tak nechať unášať. Tentokrát žiadne riešenie, žiadny mozog, žiadny aktivizmus. Bude to zas iná nahrávka, veselšia, možno folkovejšia, nahrávka s jednoduchými pesničkami o láske. Mám pocit, že takto nejako som si to predstavoval na úplnom začiatku, keď sme pred dvadsiatimi rokmi kapelu zakladali. Na jar sa chystáme do štúdia,“ uzatvára Unger.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Zuzana Veselá)