ELIDA ALMEIDA A ŤAŽKO ZÍSKANÝ ÚSPECH

Elida Almeida postupom času vyrástla na hudobnú veľvyslankyňu Kapverdských ostrovov. Na albume „Di Lonji“ uvažuje o svojom úspechu a popularizuje hudbu svojej vlasti.


Elida Almeida má len 29 rokov. Jej charizmatické vystupovanie a silný, hrejivý hlas uchvacuje publikum aj za hranicami jej západoafrického rodiska. Jej moderne znejúce piesne v tradičných štýloch ako coladeira a batuque sú inšpiráciou pre novú generáciu kapverdských umelcov.

Jej život nebol ľahký. O otca prišla, keď mala len osem rokov a už ako tínedžerka porodila dieťa. „Z desiatich mladých žien z mojej rodnej dediny sa to podarí možno dvom,“ hovorí speváčka.

Svoj štvrtý album speváčka nazvala „Di Lonji“. V kapverdskej kreolčine to znamená „zďaleka“: „Je to album o tom, kto som, odkiaľ pochádzam, kde som a kam by som chcela ísť.“

Elida si svoj úspech si tvrdo vybojovala a vo svojich intímnych piesňach sa vyrovnáva s nepriazňou osudu. V skladbe „Kaminhu Lonji“, ktorá inšpirovala názov albumu, opisuje cestu z rodnej dediny vo vnútrozemí ostrova Santiago do hlavného mesta Praia.

Pocta spoločníkom a hudobnej kultúre Kapverdských ostrovov

Elida sa svojim novým albumom vracia do minulosti. Skladbou „Dondona“ vzdáva hold svojej babičke, s ktorou vyrastala. Na Kapverdách sa s úctou starajú o starých ľudí. V Portugalsku, kde v súčasnosti speváčka žije, to podľa nej nemusí byť až také nevyhnutné. V novom domove v Lisabone zostáva pre ňu kapverdská kultúra hlavným zdrojom inšpirácie. Svojou hudbou oživuje hudobnú tradíciu svojej vlasti.


Okrem svojho dlhoročného spoločníka, producenta Hernaniho Almeidu, si na pomoc prizvala aj beatmakera menom Momo Wang z Pobrežia Slonoviny. Spoločne vytvorili zvukovú kolekciu organických a moderne znejúcich piesní, ktorými modernizujú tiež kapverdské hudobné štýly funaná, morna a takmer zabudnutý štýl tabanca. V skladbe „Djarmai“ spája Elida coladeiru s bossa novou a salsou a vzdáva tak hold ostrovu Maio, ktorý považuje za svoj druhý domov.

Pieseň „Morabeza“ vystihuje podstatu Kapverdských ostrovov: „Morabeza opisuje postoj k životu na Kapverdách. Naše podnebie, pláže, slnko, autentickosť našich ľudí, chuť našej kuchyne a samozrejme hudobnosť, ktorá je doslova všade vo vzduchu. V každom dome je niekto, kto spieva, kto hrá na nejaký hudobný nástroj, kto tancuje. Naša radosť zo života prekoná každú prekážku,“ hovorí speváčka.

Poslanie hudobnej hviezdy

Elida je presvedčenou obhajkyňou práv žien. Vyzdvihuje kapverdské ženy a odsudzuje násilie na ženách, čím vo svojej vlasti porušuje spoločenské tabu. V piesni „Amigu“ upozorňuje na patriarchálne štruktúry a v skladbe „Mexem“ odcudzuje sexuálne zneužívanie detí v rodinách.

Na novom albume „Di Lonji“ sa Elida Almeida zbavuje pochybností o sebe samej a vyjadruje novú odvahu: „V období pandémie som niekoľkokrát zvažovala že skončím, sústredím sa na štúdium práva a že sa hudbe budem venovať len ako svojmu hobby. Napriek tomu som videla veľa ľudí, ktorí ostali verní hudbe, aby sa psychicky udržali nad vodou. A to bola pre mňa obrovská inšpirácia, ktorá mi dala novú nádej.“

NMR (foto: press Elida Almeida)