LA FANFARRIA DEL CAPITÁN – VÝBUŠNÁ ZMES LATINSKOAMERICKÉHO FOLKU

Argentínsku skupinu La Fanfarria del Capitán založili v roku 2005 celoživotní priatelia. Ich spoločnou vášňou bolo cestovanie a hudba, čomu prispôsobili svoj spôsob života.


Ich hudba je zvláštnou zmesou latinsko-amerických rytmov, folku, balkánskych melódií, rocku, ska, reggae a ďalších štýlov. Cítiť z nej vášeň, energiu, silu a rôzne folk-rockové prekvapenia.

Od roku 2011 skupina precestovala Európu, Áziu a Južnú Ameriku, odohrala množstvo koncertov a najazdila približne 20 000 km ročne. Ich hudba sa stala súčasťou seriálov „The Method“ a „Money Heist“ (La Casa de Papel), ktoré uviedla streamingová služba Netflix. V 3. a 4. sérii posledného seriálu kapela aj účinkovala.

Ich šiesty album „El Cantomanto“ vyšiel po pandemickej prestávke

Nový album je oproti predošlým viac intímny a odvážny. Odhaľuje to, čo bolo skryté, čo vyšlo na povrch v časoch introspekcie. Tento album stelesňuje kyticu rôznych štýlov: od piesní zložených pri ohni spaľujúcom jesenné lístie, až po balkánske disco alebo indie-pop, ktorým sa skupina vracia k tanečným začiatkom.

Úvodná pieseň „Happiness“ spolu s „Mis amigos se fueron“ a „Cuando volveré a ver el mar“ patria medzi tri jemné bombóniky, ktoré ilustrujú uzamknutie počas pandémie.

Latinskoamerický folk sála z piesne „El plato del día“, ktorá je charakteristická tiež štýlom wainu, ktorý je typický pre latinsko-americké Andy. Je to tak trochu uspávanka, cumbia aj reggae, takže počuť v nej vlastne niekoľko hudobných štýlov.

„Ey Capitán“ a „Posadeiro“ sú tanečné rockové piesne s prvkami ska ilustrujúce ich energiu ako koncertnej kapely. Evokujú tiež rozmanitú dobu, ktorú žijeme. Skladba „Better Times“ je temná jazzová fúzia, ktorá sa zamýšľa nad budúcnosťou.

Na piesni „Schaumamoi“ spolupracoval bavorský umelec Lenze und der Baum, jej text je preto v bavorčine a španielčine. „Come to Berlin“ je tanečná skladba, ktorou chce kapela vyjadriť čaro svojho rodného mesta Buenos Aires. Argentínsku metropolu charakterizuje umenie, originálne vyjadrenie a svojský životný štýl.


Na nasledujúce otázky odpovedal jeden z členov kapely Jero Capitan:

Ako ste trávili čas počas pandémie?

„Náš posledný album sme zložili celý počas pandémie, urobili sme celosvetový stream, ktorý sa dostal aj k slovenskému publiku, predali sme veľa vína, EL VINO DEL CAPITÁN, a zostali sme v chlade doma. Ďalší rok sme to už nevydržali a vyrazili sme napriek pandémii na turné aj s našou malou tehotnou Kaiov.“

Ožíva v súčasnosti argentínska hudobná scéna?

„Áno, a celkom jedinečne! Všade je veľa kapiel a koncerty sa konajú každý deň počas celého roka. Môžeš si vypočuť akýkoľvek štýl po uliciach, v krčmách, na festivaloch… Tradícia folklórnej a rockovej scény je u nás veľmi silná a počuť to v celej Latinskej Amerike. Takže nad novými kapelami svieti obloha plná hviezd. Môžete si vyhľadať El Plan de la Mariposa, čo je jedna z našich obľúbených domácich kapiel.“

Určite neexistuje veľa argentínskych skupín, ktoré koncertujú za hranicami. Ako ste to dokázali?

„Pred 12 rokmi sme začali intenzívne koncertovať a každý rok sa nám to rozrastalo. Na každom turné sa snažíme navštíviť čo najviac krajín, aj keď to nie je vždy možné. Bežne vystupujeme v Nemecku, Slovensku, Slovinsku, Poľsku, Českej republike, Holandsku, Belgicku, Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku, Rakúsku… Prvé turné bolo dosť veľkým prekvapením, keďže prišla pozvánka z festivalu Botanique v talianskej Bologni. Zrazu sme museli skončiť so všetkými našimi aktivitami v Argentíne a čeliť trojmesačnému turné po strednej Európe. V nasledujúcom roku 2012 sme vystupovali sedem mesiacov non-stop, čo bol pre argentínsku kapelu rekord. Navštívili sme väčšinou celú Európu, Rusko, Čínu a Japonsko. Vďaka našej účasti v seriáli Money Heist (NETFLIX SERIES), v 3. a 4. sérii, kde sme hrali 2 naše piesne, stali naše koncertnými turné udržateľnými. Vďaka tomu sme rozšírili hranice našej hudby.“

Vraj vás možno uvidíme znovu vystupovať na festivale Pohoda. Myslíš, že sa to podarí?

„Máme veľké šťastie, že sme na Pohode vystupovali dvakrát, máme veľmi radi slovenské publikum, ktoré nás pri každej návšteve podporuje! Ak by sa stalo, že by sme na festivale boli po tretíkrát, cítili by sme sa určite požehnane!“

Čo by si chcel ešte odkázať našim čitateľom?

„Chceli by sme im poďakovať za to, že si našli čas na prečítanie týchto slov, a bolo by krásne, keby si pozreli všetky naše nové hudobné a videoklipy, ktoré vrelo odporúčame! Sme ako skrinka plná prekvapení a určite jedno čaká aj na vás! Pozdravujeme z Argentíny!“

Róbert Gregor (foto: Santiago Ropero)