ELZA SOARES A VEĽKOLEPÝ POSMRTNÝ ALBUM

Posledné roky svojho života trávila brazílska speváčka Elza Soares (1930 – 2022) pozorovaním pláže Copacabana zo svojho bytu, z ktorého vzhľadom na svoj zdravotný stav nemohla vychádzať.


Elza, celý život prezývaná tanečnica samby, sa znovu presadila po roku 2000, keď sa venovala témam, ktoré boli na programe dňa novej generácie: rasizmu, násiliu na ženách a sociálnej nerovnosti. V tejto speváčkinej fáze vznikli albumy „A Mulher do Fim do Mundo“ (2015), „Deus É Mulher“ (2018) a „Planeta Fome“ (2019).

Nedalo sa ale predpokladať, že to najlepšie z poslednej tvorby si Elza schová na album „No Tempo da Intolerância“, ktorý vyšiel rok a pol po jej smrti, v deň, kedy by sa dožila 93 rokov.

„Nemusíme chodiť pešo, aby sme sa dostali naokolo,“ hovorievala v posledných rokoch svojho života ELZA.

Album, ktorý bol nahraný v roku 2021, obsahuje desať doteraz nevydaných piesní, na ôsmich z nich nájdete Elzin podpis. V jeho hudbe dominuje tzv. funk carioca, ktorý najviac poznačil speváčkinu kariéru. Tento hudobný štýl je derivátom samby, latinsko-americkej hudby, tradičnej africkej náboženskej hudby, candomble, hip-hopu a freestylu. V textoch Elziných piesní sa nachádzajú výpovede o tom, čo videla a prežila.


Keď speváčka hovorí sama za seba, jej texty získavajú ešte väčšiu legitimitu. Zvukovosť nových nahrávok bola posunutá viac do hudobného vesmíru súčasného Ria de Janeiro a stelesňuje pre Elzu novú revolúciu. Nový album Elza zložila v spolupráci s Pedrom Loureirom, Jeffersonom Juniorom a Umbertom Tavaresom. Dvomi textami na album prispeli brazílske speváčky Rita Lee, Pitty a Josyara.

Piesne albumu „No Tempo da Intolerância“ začali vznikať hneď, ako bol dokončený album „Planeta Fome“ z roku 2019. Elza mala naliehavú potrebu urobiť novinku, ktorá ako tvrdila vznikala tri desaťročia. Speváčka, ktorá zomrela v januári minulého roka, zanechala v úvode albumu dôležitý odkaz: „Nikdy som nepovedala, že boj sa skončil.“


Titulná pieseň, ktorej názov môžeme preložiť ako „V čase netolerancie“, prináša citát z prejavu Martina Luthera Kinga, ktorý bol namierený proti machizmu a LGBT fóbii.

„Je to album, ktorý produkovala a zostavila Elza tak, ako si želala,“ povedal Loureiro. „Nie je to posmrtné dielo pospájané z nevydaných nahrávok“.

Róbert Gregor (foto: press)