LENKA DUSILOVÁ – ŘEKA JE AKO PRIRODZENE PLYNÚCA BÁSEŇ

Na dlhoočakávanom novom albume „Řeka“ prináša Lenka Dusilová nový repertoár, nový zvuk, nový tím spolupracovníkov a osobné témy.

„Album „Rěka“ je plavbou cez rôznofarebné hudobné imaginácie, ktoré sú z časti inšpirované mikropríbehmi a nekonkrétnymi ozvenami mojej rodovej línie a mojou súčasnú realitou, v ktorej sa učím viac veriť svojím schopnostiam a prírodným zákonitostiam.

Niektoré nové skladby vznikli z empatie a obdivu k sile a tvrdohlavosti žien, ktoré sa snažili ochraňovať svoje rodiny a nádej v toku rôznorodých udalostí, ktoré nemohli ovplyvniť.

Nemalá časť materiálu vznikla tiež pri putovaní po ohrozených pamiatkach bývalých Sudet, ktoré sme navštívili v rámci projektu Monument / um. Aj ich príbehy často rezonujú s mojou témou. Názov albumu metaforicky odráža rôznorodú dynamiku a vlastnosti systému, ktorý je ovplyvňovaný svojím okolím – terénom, počasím a prirodzenými aj neprirodzenými dejmi v krajine. Týmto je každá „rieka“ jedinečná,“ hovorí Lenka Dusilová.

Album „Řeka“ vznikol v spolupráci s producentom Petrom Ostrouchovom, ktorý stojí okrem iného za minulým úspešným albumom Vladimíra Mišíka „Raz ťa stretnem“.

Výrazný podiel na zvuku albumu má beatmaker a elektronický mág Aid Kid a mnoho farebných vrstiev vzniklo prispením pestrej zmesi skúsených hudobníkov, medzi ktorými sú bubeníci Roman Vícha a Miloš Dvořáček, basgitarista Matěj Belko, hráči na klávesové nástroje Martin Brunner a Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, trubkár Oskar Török, čelistka a speváčka Dorota Barová, kontrabasista Jiří Slavík, hráč na pedal steel gitaru Josef Štěpánek, klaviristka Beata Hlavenková, svetoznámy hráč na glass harmoniku a cristal baschet Thomas Bloch alebo Concept Art Orchestra.

V jednej z piesní s Lenkou Dusilovou účinkujú aj Monika Načeva a Iva Bittová, s ktorými v posledných rokoch opakovane vystupovala.

Repertoár albumu vychádza čiastočne z Lenkinho sólového vystupovania a z playlistu vlaňajšieho projektu Monument / um, výraznú úlohu tu teda hrá zlučovanie zvukov, vrstvenie hlasov a práca s efektmi. Autorkou osobne ladených textov je väčšinou Lenka sama, významným tvorivým partnerom jej bol Martin E. Kyšperský z kapely Květy. Dve piesne vznikli zhudobnením básní (Małgorzata Lebda a Irma Geisslová) a dve sú doplnené poľskými textami Doroty Barovej. Zvukovým majstrom albumu bol Milan Cimfe zo štúdia Sono Records, mastering tamtiež vykonal Pavel Karlík.

„Řeka“ nie je vôbec jednoduché dielo, vyžaduje sústredeného poslucháča.

Jednotlivé piesne do seba vtekajú a spájajú sa ako čiastkové pramene. A spolu tvoria jeden tvar, akýsi film, ktorý nemožno vnímať po častiach, ale iba ako celok. Je to hlboká, ťažká platňa. Človeka veľmi nenechá oddýchnuť, ale energiou ho totálne nabije.

Zdena Sellingerová, Sára Foitová, NMR (foto: press Lenka Dusilová)