EROTICKÉ REPRÍZY AMERICKÉHO TRIA YEASAYER

Yeasayer - Erotic Reruns (Yeasayer Records , 2019)

Hudba skupiny Yeasayer nás zaujala už v roku 2007, kedy im vyšiel prvý album „All Hour Cymbals“.

Yeasayer 2019

Debutový album skupiny Yeasayer pripomenul v tom čase slová historika Waltera Laqueura: Úpadok je výzvou, na ktorú treba nejako reagovať, dokonca i vtedy, keď nie je isté, či sa to podarí.

Keďže prísť s niečím úplne novým v hudbe je zrejme dnes nemožné, Yeasayer vsadili vo svojej tvorbe na kompromis. Kombinujú inšpirácie z rockovej klasiky so súčasným zvukom. Ich skladby sú nápadité, v niektorých sa viackrát zmení melódia, tempo, rytmus, zvuk i spôsob spievania. Cítiť z nich rešpekt k staršej hudbe a zároveň koketovanie s elektronickou hudbou a novými trendmi.


Podľa členov skupiny je piaty album „Erotic Reruns“  v istom zmysle pokračovaním ich predošlého albumu „Amen & Goodbye“.

Yeaseayer - Erotic Reruns

Názov albumu z roku 2016 znie podľa kapely ako názov televízneho seriálu, a preto teraz použili metaforu „Erotic Reruns“ (Erotické reprízy). Nad všetkými deviatimi skladbami ich albumovej novinky sa vznáša zlý duch Donalda Trumpa a detský génius v podobe dcéry jedného člena kapely Yeasayer Ananda Wildera, ktorá ho inšpirovala k napísaniu mnohých textov.

 „Spočiatku sme žartovali a o novom albume sme hovorili ako o klasickej rockovej nahrávke, ktorá sa odvoláva na hudbu The Turtles, Rolling Stones a Fleetwood Mac,“ smeje sa spevák Chris Keating pri opise nového albumu. „V skutočnosti tento album destiluje všetky silné stránky skupiny a upozorňuje na ich podstatu. Intrá sú skrátené, nástup melódií je takmer okamžitý a jednotlivé skladby sú stručné. Všetky prebytočnosti sú na tomto albume okresané.“

Prvé single „I’ll Kiss You Tonight“ a „Ecstatic Baby“ už poznáte  z nášho vysielania. Radi by sme Vás upozornili aj na ďalšie vynikajúce nahrávky ako „People I Loved“, „Crack a Smile“ „Let Me Listen In on You“, „24-Hour Hateful Live!“ i ďalšie, pretože na tomto albume skutočne žiadnu vatu nenájdete.

Róbert Gregor (foto: press)