EZRA FURMAN NAHRAL PUNKOVO VÝBUŠNÝ ALBUM TWELVE NUDES

Ezra Furman – Twelve Nudes (Bella Union 2019)

Americký spevák, textár a skladateľ Ezra Furman pôsobil spočiatku so skupinou Harpoons. V rokoch 2007-2011 s ňou vydal tri albumy. Album Twelve Nudes je jeho sólovým albumom, ktorý nahral so spriatelenými hudobníkmi.

Ezra Furman - Twelve Nudes

Podobne ako jeho predošlé albumy vyšiel tento titul v britskom vydavateľstve Bella Union, ktoré sme vám už spomínali v súvislosti s albumami skupín Lost Horizons, Xylouris White i ďalšími.

Furmanova hudba je intenzívna, dramatická – plná nečakaných zvratov.

Svojrázny je aj prístup k nahrávaniu, ktorý zodpovedá rozprávačskej vízii autora. Do jednotlivých nahrávok totiž rád pridáva externé zvuky, efekty, alebo digitálny chrapot. To čo produkuje, je vzrušujúca kombinácia garážového punku typu The Velvet Underground a klasického rock’n’rollu.

Ezra Furman

„Toto je naša punková nahrávka,“ hovorí o novom albume Ezra Furman. Typickým príkladom je pieseň Calm Down, singel s otvoreným koncom, v ktorom do dĺžky dvoch minút a dvadsaťdva sekúnd vtesnal neuveriteľnú výbušnosť. Jedenásť nových piesní namixoval uznávaný americký producent John Congleton (Sharon van Etten, St. Vincent, John Grant). Furman tvrdí, že nový album je inšpirovaný dvoma duchovnými hrdinami – spevákom menom Jay Reatard a kanadskou spisovateľkou a filozofkou Anne Carsonovou. Nie náhodou sme vybrali piesne ako Calm Down aka I Should Not Be Alone, Evening Prayer aka Justice a I Wanna Be Your Girlfriend aj do nášho vysielania.

Róbert Gregor (foto: Jason Simmons)