FALLGRAPP POTEŠILI TANEČNOU NOVINKOU KEĎ PADAL SNEH

Fallgrapp zverejnili videoklip k energickej novinke Keď padal sneh, v ktorej hosťuje spevák The Curly Simon. Skladba je poslednou predzvesťou albumu Ostrov, ktorý vyjde 3. apríla 2020.

Kapela Fallgrapp sa o slovo prihlásila už začiatkom tohto roka emotívnou skladbou Ostrov, spolu s ktorou avizovala vydanie nového albumu. O necelé štyri týždne sa z dielne Fallgrapp objavila titulná skladba k seriálu Jenny s názvom Iba ďalej kráčam, na ktorej sa autorsky okrem speváčky Nory Ibsenovej podieľali rapper Martin Matys a spevák Simon Štubniak, známy aj pod menom The Curly Simon.

Po tematicky ťažších skladbách prichádza Fallgrapp s tanečnou a svižnou skladbou Keď padal sneh, na ktorej sa o text a vokál postaral práve spomínaný The Curly Simon. Nakoľko v rámci svojho sólového projektu aj kapely Don’t Trust Butterflies spieva výlučne v angličtine, slovenský text bol preňho výzvou: „V minulosti som si netrúfol na skladby v slovenčine ale táto hudba ma tak očarila, že som to jednoducho musel skúsiť.”

Keď padal sneh je navyše prvou skladbou z repertoáru Fallgrapp, ktorej text zachytáva prežívanie z pohľadu muža a v piesni počuť iba mužský vokál. Vo videoklipe vidíme príbeh bývalého tanečníka, ktorý prišiel o to, čo miluje. Hlavnými črtami sú halucinácie, vidiny, či predstavy, ústrednou témou je paranoidná schizofrénia. Výslednú podobu videoklipu má na svedomí mladý talentovaný režisér Simon Seriš.

Zoskupenie Fallgrapp sa na hudobnej scéne objavilo v roku 2013 ako projekt muzikanta a producenta Jureša Líšku, ktoré sa behom niekoľkých rokov vyprofilovalo do aktuálnej deväťčlennej zostavy. V hudbe spájajú elektronickú hudbu s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským spevom. Zaujímavo vrstvené aranžmány, netradičný prístup k slovenským textom, dôraz na vizuál aj rôzne spolupráce sú kombináciou, ktorá kapelu zaraďuje medzi najpozoruhodnejšie slovenské projekty.

Po úspešnom debute Rieka a jeho zvukovo pestrom nasledovníkovi V hmle vydajú Fallgrapp svoj tretí štúdiový album Ostrov na značke Gergaz 3.4.2020. Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Mráziková a NMR (foto: Michar Zahornacky)