BOLI UDELENÉ RÁDIOHLAVY ZA ROK 2019

Rádiohlavy za uplynulý rok sú rozdané. Keďže slávnostný koncert bol zrušený pre pandémiu koronavírusu, poslucháči sa výsledky hlasovania dozvedeli v živom online vysielaní na stránke radiohlavy.sk.

Mená ocenených v jednotlivých kategóriách zverejnil moderátor večera Martin Staňo bez účasti publika a nominovaných. Víťazi sa fanúšikom poďakovali prostredníctvom videopozdravov.

„Napriek tomu, že sme si tentokrát nemohli užiť veľký ceremoniál Rádiohláv s množstvom výnimočných a špeciálnych vystúpení, ktoré si slovenskí hudobníci pripravili len kvôli nemu, verím, že sme poslucháčom i divákom streamu ponúkli dôstojný a príjemný zážitok. Ďakujeme za priazeň a podporu, Rádio_FM tu zostáva naďalej pre všetkých hudobníkov s dobrými nápadmi a invenciou,“ poznamenala intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Večeru dominoval Gleb, ktorý zvíťazil v porotcovskej kategórii Hip Hop / Rap / RnB a odniesol si aj hlavnú cenu album roka. Debut roka podľa fanúšikov slovenskej hudby nahrali Ultrazvuk. Objavom roka sa stal projekt The Curly Simon, za ktorým stojí Simon Štubniak. Mladý hudobník v tejto kategórii bodoval aj pred rokom s kapelou Don’t Trust Butterflies.

Skladbou roka 2019 sa stala Doba doba od kapely Billy Barman, ktorá mala v tejto kategórii dve nahrávky.

O víťazoch v žánrových kategóriách tradične rozhodovali odborné poroty a album roka vyberali aj hudobní novinári. Tí sa zhodli na tom, že najlepším Albumom roka 2019 je Postalgia Kataríny Málikovej.

V kategórii World Music / Folk si sošku rádiohlavy odniesol Martin Geišberg, žánru Hard and Heavy kraľovala kapela Morna a najlepšiu elektronickú nahrávku za minulý rok nahral producent Dephzac.

Súčasťou udeľovania Rádiohláv boli tiež nahrávky v jazzovej, klasickej a experimentálnej hudbe, ktoré zastrešovalo Rádio Devín. Víťazmi sa stali Lukáš Borzík, David Kollar a Miroslav Tóth, ktorý sa postaral o prekvapenie večera. Talentovaný hudobník získal v tejto kategórii dve ceny. Nahrávky S’ihmon a – + projektu Shibuya Motors dostali zhodný počet hlasov od poroty.

Divákom online vysielania sa prihovoril aj Milan Lasica, ktorý sa stal čerstvým držiteľom Ocenenia za prínos do hudby.

Prehľad víťazov Radio_Head Awards 2019

HLAVNÉ KATEGÓRIE

ALBUM ROKA 2019
Gleb – Gauč Storytelling

SKLADBA ROKA 2019
Billy Barman – Doba doba

OBJAV ROKA 2019
The Curly Simon

DEBUT ROKA 2019
Ultrazvuk – Ultrazvuk

POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE

NAHRÁVKA ROKA 2019 – ELEKTRONICKÁ HUDBA
Dephzac – Against the Flow

NAHRÁVKA ROKA 2019 – HARD & HEAVY
Morna – Sentient Cultist

NAHRÁVKA ROKA 2019 – HIP HOP / RAP / RnB
Gleb – Gauč Storytelling

NAHRÁVKA ROKA 2019 – WORLD MUSIC / FOLK
Martin Geišberg – Na modrej planéte

NAHRÁVKA ROKA 2019 – KLASICKÁ HUDBA
Lukáš Borzík – Slovo

NAHRÁVKA ROKA 2019 – JAZZOVÁ HUDBA
David Kollar – Sculpting in Time

NAHRÁVKA ROKA 2019 – EXPERIMENTÁLNA HUDBA
Miroslav Tóth – S’ihmon / Shibuya Motors – +

ALBUM ROKA 2019 / CENA NOVINÁROV
Katarína Máliková – Postalgia

ŠPECIÁLNE OCENENIA

OCENENIE ZA PRÍNOS DO HUDBY
Milan Lasica

OCENENIE NADÁCIE ADVANCE INVESTMENTS
Kristína Mihaľová & Jakub Šedivý

Erika Rusnáková (foto: press RTVS)