FAT FREDDYS DROP – ORIGINÁLNA FÚZIA REGGAE Z NOVOZÉLANDSKÝCH ZÁLIVOV

Fat Freddys Drop - Bays (The Drop, 2015)

fat freddys drop - baysSkupina Fat Freddys Drop patrí už niekoľko rokov k najväčším vývozným artiklom hudobnej scény Nového Zélandu. Jej ústrednými postavami sú DJ Fitchie a spevák Soulcrooner Joe Dukie. Na koncertoch sa zvyčajne prezentuje v osem člennej zostave. Prvý album – Based On A True Story  – jej vyšiel v roku 2005 a stal sa najúspešnejším albumom v hudobnej histórii Nového Zélandu, niekoľkokrát platinový, doma poctený cenou Album Of The Year. Skupine Fat Freddys Drop stúpa popularita aj v Európe. V Londýne hrala minulý rok pred viac ako 10 000 divákmi.

Na svojom novom albume „Bays“, zdokonaľujú Fat Freddys Drop svoj hudobný štýl, postavený na štýloch dub, reggae, soul, jazz a elektronickej hudbe.   Obsahuje deväť piesní, ktoré vznikali po dobu šiestich mesiacov v štúdiu postavenom neďaleko Wellingtonu, na mieste izolovanom od davov turistov a stresu. Pilotným singlom sa stala pieseň „Razor“ s hutnými elektronickými beatmi. Hypnotický charakter ich hudby je počuť  takmer v každej ich nahrávke. Za povšimnutie stoja najmä ich piesne Slinghs & Arrows a Wheels. Vyniká v nich charakteristický mix hudobných štýlov Fat Freddys Drop, v ktorom zaznejú  orientálne bubny, akustické gitary a oduševnený „neo-soulový“ spev. Texty piesní sú zväčša o láske, úniku z dnešnej spoločnosti a nechýbajú v nich humorné vsuvky, napríklad o magických rybách. V piesni Wairunga Blues skupina vzdáva hold poľnohospodárskej farme, na ktorú by rada odišla v dôchodku.

Fat Freddys Drop patria ku skupinám, ktoré majú svoju špecifickú tvár a stoja za pozornosť. Ich albumová novinka „Bays“ môže na poslucháča zapôsobiť ako poriadna dávka rumu.

Róbert Gregor