JALOO – AKO SA DOSTAŤ Z PREDMESTIA K AŠPIRÁCIÁM NA ALBUM ROKA

jalooJaloo – #1 (StereoMono – Skol Music  2015)

Dnes už nie je nevyhnutné, byť „varený-pečený“ v najvyšších centrálach svetového šoubiznisu, aby si vás hudobný svet prinajmenšom povšimol. Svoje v tomto smere vykonajú neraz aj hudobní kritici na internete. Stačí k tomu vedieť, kam správne umiestniť svoje dielo, napríklad album, a, samozrejme, dbať nato, aby obsahoval dobrú, originálnu hudbu. Práve to sa teraz deje s albumom Jaloo – #1, ktorý už niektorí kritici pasovali na album roka 2015 v kategórii elektronickej hudby.

Jaime Melo, známy ako Jalou (Jaloo), je brazílsky hudobník, skladateľ, spevák, výtvarník, ktorý momentálne žije v dvojmiliónovej metropole Amazónie, mangovníkovom meste Belém, plnom digitalizovaných Indiánov. Jaloo je zameraný na hudobný štýl „novo brega“, označovaný aj  termínom „sci-fi brega,“. Sú to nové odnože žánru technobrega. Jeho predchádzajúci album Jaloo – Female & Brega (2012) obsahoval remixy piesní svetových speváčok. Teraz sa na jeho druhom albume Jaloo -#1 (mnohými publicistami pokladanom za jeho prvý, debutový ) primkol tesnejšie ku svojim brazílskym koreňom s textami v brazílskej portugalčine.

Brega je žáner brazílskej populárnej hudby (MPB). Slovo brega má pejoratívny význam – bordel, lepkavý, gýčový. Technobrega (tecno brega) – gýčové techno – vzniklo v spomenutom meste Belém, v provizórnych štúdiách chudobných predmestí, garážach, neobývaných bytoch, kluboch. Jeho tvorcovia vystupujú zadarmo, alebo za minimálny poplatok na uliciach, pódiom býva neraz balkón ich vlastného bytu, nad ktorým visí transparent s nápisom mena vystupujúceho umelca. Takýmto spontánnym spôsobom sa vyvíja hudba v Brazílii už niekoľko desiatok rokov.

Jaloo v rámci štýlu sci-fi brega experimentuje, zapája do neho latinské rytmy a kombinuje s futuristickými zvukmi pripomínajúcimi britský synth pop rokov 1980 – 83. Po stránke vizuálnej si vytvára vlastný dizajn, plagáty, imidž, inšpirovaný indiánskou a karnevalovou kultúrou. Album # 1 obsahuje 12 skladieb. Môžete ho počúvať od začiatku dokonca, no nenájdete na ňom vyložene slabé miesta. Samozrejme, za predpokladu, že sa vám bude hudobný štýl Jaloo páčiť. Slova gýč sa ľakať nemusíte. Netreba ho brať doslova, to by sme potom nemohli počúvať väčšinu modernej veľkomestskej hudby. Práve naopak, v kontexte dnešnej elektronickej hudby ľahšieho druhu, predstavuje Jaloo vysoký nadpriemer s piesňami na úrovni dotýkajúcej sa veľkých brazílskych pesničkárov.

Miroslav Potoček