HEADLINERMI BRATISLAVSKÝCH JAZZOVÝCH DNÍ BUDÚ HUDOBNÍCI Z USA

Bratislavské jazzové dni 2018Hlavný program 44. ročníka Bratislavských Jazzových Dní (BJD), ktorý sa uskutoční v dňoch 19. až 21. októbra v Inchebe, prinesie niekoľko významných mien zo Spojených štátov.

V piatok sa po slovenskom Carpet Cabinet a francúzskom harmonikárovi a spevákovi Charlesovi Pasim predstavia americký bubeník Jamison Ross a kapela Kennedy Administration. „Ak by som mal povedať svoj tip na Jazzové dni, tak je to práve Jamison Ross. Bubeník, ktorý spieva a je úžasný. Objavil som ho len veľkou náhodou a trvalo nám dosť dlho, kým sa nám ho k nám podarilo dostať,“ povedal počas tlačovej konferencie organizátor podujatia Peter Lipa.

Sobotný program otvorí Radovan Tariška a jeho Radio Band, po ktorom vystúpi Poliak Krzysztof Kobylinsky s kapelou. „Kobylinsky je významný poľský klavirista a otec džezu v Gliniciach a v okolí Katovíc, ktorý má intenzívne styky s džezom, sám robí jeden veľký džezový festival. Prevažne sa prezentuje ako sólista, no ja mám radšej jeho obsadenie s kapelou, kde má izraelskú speváčku. Myslím si, že to je veľmi intenzívna a zaujímavá hudba,“ poznamenal Lipa. Po Kobylinskom bude v programe nasledovať taliansky klavirista Stefano YellowjacketsBollani. „Je to živý, jednoduchý, príjemný, skoro živelný a veľmi technicky založený muzikant, ktorý reaguje na všetko, čo sa vôkol neho deje,“ ozrejmil spevák a organizátor. Sobotný večer napokon uzavrie stálica na svetovej džezovej scéne, kapela Yellowjackets, ktorá sa na BJD predstaví po 22 rokoch. Tentoraz vystúpia aj so speváčkou Lucianou Souza.

O nedeľný program sa postará najprv izraelské trio Shalosh. Nasledovať bude koncert Petra Lipu, na ktorom spevák prinesie svoje známe skladby v nových aranžmánoch, obohatené o nové nástroje a neskoro večer bude pódium patriť americkej kapele The Manhattan Transfer.

Na pódiu mladých talentov si okrem piatich účastníkov súťaže, ktorých vyberú organizátori v nasledujúcich dňoch, zahrajú aj zoskupenia Bágyi Balázs New Quartet & Pocsai Kriszta, Vilém Spilka Quartet a Ľubomír Gašpar Cimbal Project.

Na víkend plný hudby napokon nadviaže koncert Američana Johna Scofielda a jeho Comba 66, ktorý sa uskutoční 28. októbra v Ateliéri Babylon. „Festival sme tentoraz zakryli takou veľkou plachtou, takým oblúkom. Začali sme už 8. septembra, keď v Ateliéri Babylon vystúpili 3 Cohens Sextet a skončíme na tom istom mieste 28. októbra samostatným koncertom Scofielda,“ uzavrel Lipa.

Zdroj článku: Sita (foto Yellowjackets: press)