FESTIVAL UPRISING BUDE TENTO ROK HOSTIŤ SKUTOČNÉ REGGAE HVIEZDY

Predstavujeme Vám ďalších interpretov, ktorí tento rok vystúpia na festivale Uprising 21. a 22. augusta 2015.

ANTHONY B

anthoni bJamajská reggae ikona Anthony B sa pri príležitosti osláv svojho 20-ročného pôsobenia na svetovej reggae scéne vracia na Slovensko. Anthony B, vyhľadávaný a obľúbený Freedom Fighter prináša na pódiá nezastaviteľnú energiu, ktorá dokáže vyburcovať davy a nedovolí im vydýchnuť. Tešiť sa môžete na obrovskú šou, kedy na hlavnom pódiu predstaví svoje najväčšie hity ako „World A Music“, „Raid The Barn“, „Good Life“, „Fire Pon Rome“, „Police“ či „Waterpumpee“, ale aj najnovšie kvalitné počiny ako „March Outta Babylon“, „How Do You Sleep“ alebo „Life Good“. Ako to už pri väčšine reggae interpretov býva, aj Anthony B začínal spevom v kostolnom zbore, neskôr fungoval ako deejay (mc) v Shaggy Hi-Power soundsystéme. Práve vtedy spoznal mnoho vplyvných interpretov, ktorí mu pomohli odštartovať kariéru reggae umelca, ktorý už v roku 1993 naspieval svoj prvý singel „The Living Is Hard“. Keďže pochádza z vysoko veriacej rodiny, stavil na uvedomelejšie politické, či náboženské témy, čo mu už od začiatku kariéry prinieslo veľký úspech. Jeho tvorba je ovplyvnená veľkými umelcami, počnúc Bobom Marleym, Bunny Wailerom, Otis Reddingom, no najmä Peterom Toshom, čo je počuť aj v jeho hlase aj revolučnom postoji. Dokopy vydal 28 albumov a množstvo kompilácií. Na nich spolupracoval s množstvom interpretov, medzi ktorými sa objavili aj Snoop Dogg, Wyclef Jean, Bone Crusher, Seeed či Akon. V jeho najaktuálnejšom albume z 2013-teho, Tribute To Legends, vzdal hold všetkým interpretom, ktorý ho počas jeho tvorby najviac ovplyvňovali a naspieval cover verzie ich najväčších hitov.

IRIE MAFFIA

irie mafiaNa Zlatých pieskoch sa v auguste predstaví aj budapeštianska úderka Irie Maffia, ktorá tento rok slávi 10 rokov od svojho vzniku. Táto maďarská superskupina vytvára na svojich vystúpeniach skvelú atmosféru a strháva všetkých fanúšikov doma i v zahraničí. Štvoricu frontmanov kapely, spievajúcu anglické aj maďarské hity, tvorí šarmantná rodáčka z Ghany Sena Dagadu, Mc Busa Pista, Mc Kolombo a Mc Kemon, ktorú sprevádza spolu osem hudobníkov. Na svoje si prídu aj fanúšikovia štýlov ako hip-hop, funk, rock alebo elektro, ktoré formácia dokáže skvelo spojiť s reggae a dancehallom. Do povedomia ich dostal už ich prvý počin, Rodeo Riddim, na ktorý vytvorili vlastnú verziu a vyšiel pod váženým labelom Germaica Records. V roku 2007 už vystupovali na najväčšej európskej reggae competition Rototom Sunsplash, kde skončili ako druhí. Prelomovým rokom kapely bol rok 2008, kedy vypustili ich prvý album Hand Inna Di Air. Následne si vyslúžili zaradenie sa do TOP 5 kapiel krajiny v rámci MTV European Music Awards pre Maďarsko a ich vystúpenie na Szigete v roku 2008 nazvali kritici najlepším koncertom na festivale. Miláčikovia scény majú na konte ďalšie dva albumy, What’s My Name z 2009 a Nagyon Jó Lesz z 2013, na ktorých sa nachádzajú skladby ako „Legalize“, „Journey“, „Black Empress“, „Baddest“, „Bloodshot Eyes“ alebo „Cross The Road“ s Beenie Manom. Na druhom albume môžete nájsť aj pieseň „Feeling Great“, ktorej video bolo tohto roku nominované na Berlin Music Video Awards. Táto 11-členná skupina patrí medzi najlepšie maďarské koncertné kapely.

SKARRA MUCCI

skarra mucciNa Uprising 2015 má namierené aj jeden z popredných zástupcov európskej reggae & dancehall scény, Skarra Mucci. Rodený Jamajčan, považovaný za jedného z najhorúcejších interpretov súčasnej produkcie, príde na festival rozprúdiť energiu svojimi raggamuffin skladbami. S hudbou žije už od útleho detstva, prvý track nahral už v 10-tich rokoch. Jeho nízko posadený, ľahko rozpoznateľný hlas, univerzálnosť a skvelý flow a lyrika mu za 30 rokov pôsobenia vyslúžila pomenovania Lyric Millionaire, Raggamuffin, Dancehall President, či Mr. Versatility. Príď sa presvedčiť, že jeho sound je „di champion“, ako spieva vo svojej hit prerábke „After Laghter Comes Tears“ od Wendy Rene s názvom „My Sound“. Bohatú hudobnú tvorbu má okrem množstva singlov zahrnutú v 5-tich albumoch, v ktorých sa popri reggae a dancehallu objavuje aj hip hop, r&b, gospel či soul. Najúspešnejším, Return Of The Raggamuffin, z roku 2012 dobil prvé miesto európskych priečok, čím predbehol aj Seana Paula a mnohých iných. Po ňom minulý máj nasledoval jeho najnovší album s obdobným úspechom, Greater Than Great. Ten obsahuje populárne skladby „Love Train“, „Boxing“, „Life So Rich“, „Red“, „Not Impossible To Me“, „Forward Inna Di Dancehall“ alebo „Dancehall Energy“. Odvtedy sme ho mohli počuť aj na aktuálnych riddimoch ako Weh Dem Fah s „Come Fi Take Over“, Soulful Spirit s „Empress Reggae“, Coolie Gee s „Bubble Up“ s T.O.K, Pretty Looks s titulným rovnomenným trackom a „Toy Sound“, obidve v spolupráci s Bushman-om, alebo najnovším, ešte horúcim Better Run, ktorý produkovali francúzski Dub Inc.

Zdroj článku: www.uprising.sk