MONOSWEZI: ŠKANDINÁVSKO-AFRICKÁ SKUPINA OBJAVUJÚCA SVET

Monoswezi síce znie ako meno nejakej africkej kráľovnej, skutočnosť je ale jednoduchšia. Názov medzinárodnej skupiny odkazuje na prvé písmená krajín, odkiaľ členovia pochádzajú.

Takže Mozambik, Nórsko, Švédsko a Zimbabwe a pretože ich je päť a zhodou okolností nový album je piatym v poradí, nazvali ho „Shanu“, čo v jazyku zhona znamená číslovku päť. V zhona je aj album naspievaný, pretože hlasom skupiny je speváčka a skladateľka Hope Masike zo Zimbabwe, čím sa vysvetľuje ústredný nervový bod všetkých skladieb – zvuk drnkacej skrinky mbiry.

Pätica sa v minulosti preslávila kombináciou tradičnej hudby zo Zimbabwe a Mozambiku so škandinávskym jazzom a nemala vlastne dôvod z úspešnej cesty zísť.

Autor tohto programu bol niekoľkokrát svedkom, ako aj najväčší skeptici tejto fúzie zahodili predsudky a keď sa netešili z mimoriadneho hlasu Hope alebo v úžase nesledovali inštrumentálne majstrovstvá, poväčšine nadšene tancovali.

Zmena je ale život, usúdil líder skupiny, saxofonista Hallvard Godal a nové skladby obklopil majestátnym zvukom melotronu, klávesov spojených s érou art rocku a časmi, kedy sa bez nich nezaobišli King Crimson s Pink Floyd a experimentovali s nimi Beatles.

Doteraz najdobrodružnejší, a prečo to nepovedať nahlas, najpopovejší album v štrnásťročnej histórii skupiny jazzmanom asi veľa zážitkov neprinesie, zato v textoch Hope nezvyčajne pritvrdila.

Síce jej nerozumieme, na obale ale ku každej skladbe dodali vysvetlenia a tak sa dozvieme, že pieseň „Zvorema“ nabáda k boju proti chamtivým a sebeckým politikom neberúcim ohľad na ľudí, ktorým z ich vôle vládnu.

S ohľadom na príklon k art rocku 60. a 70. rokov je príznačné, že o natočenie fantastického animovaného videoklipu k skladbe „Kuwonererwa“ skupina požiadala rešpektovaného nórskeho komiksového tvorcu Ronalda Kabiceka.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Monoswezi)