FOLK&BASS ORCHESTRA: UNIKÁTNE SPOJENIE SO ŽENAMI Z MUZIČKY

Slovenský elektronický projekt Folk&Bass Orchestra predstavuje novinku „Močí ďiovča konope“, ktorá bola nahraná v spolupráci so speváckou skupinou Ženy z Muzičky. Klasické nástroje v súznení elektronických beatov nadobudli energický náboj, ktorý dostal aj videopodobu s umeleckým vyobrazením.


Takmer 25 rokov od vydania kultového albumu „Slowly to the Sun“ projektu This is Kevin prichádza ďalšie elegantné nadviazanie na tradíciu prostredníctvom živých nástrojov, samplov a elektroniky. Folk&Bass Orchestra na čele s Michalom „Veslom“ Veselským, známym zo skupín Vetroplach či La3No Cubano, zvolil na úvod piesne opakujúcu syntetizátorovú sekvenciu. Po úvodnom predspeve „Močí ďiovča konope“ nastupuje kapela vytvárajúca bohatú pôdu pre speváčky a tanečné tempo energických beatov, ktoré prerušia až gajdy Juraja Dufeka. Zaujímavosťou je, že singel uzatvára spev z ďalšej ľudovej piesne „Ej, šla by do kostola“.

„Celkové vyznenie skladby je neurčité, je to world music, ale znie to, akoby po úvodnom predspeve zakričal Milan Lasica: džezrok, chlapi!“, hovorí Veslo, narážajúci tiež na fakt, že nových kompozícií s ľudovou piesňou sa za posledných 10 rokov vyskytlo neúrekom. V novinke poslucháč ucíti spriaznenosť s pôvodným materiálom, dotyk s folklórom v jeho pôvodnej autentickej forme a zároveň tiež nadhľad nad inšpiračným zdrojom. Je to spôsobené špecifickým prejavom speváckej skupiny Ženy z Muzičky, ktorá si na nuansách interpretácie piesní z regiónov dáva mimoriadne záležať.

Vedúca skupiny Eva Brunovská študuje historické nahrávky a konzultuje výslovnosť v konkrétnom nárečí. Účinkovanie autentického gajdoša Juraja Dufeka kapele dodáva unikátnu naturálnu atmosféru. Celá skladba je ponorená do prostredia moderného zvuku bicích nástrojov, basových groovov a analógových zvukov, čo zámerne vytvára tanečný dojem.

Na skladbe producentsky spolupracoval Erik „Losos“ Horák. „Produkciu Erika poznáme dlho, dobre sa s ním pracuje, orientuje sa v súčasnom hudobnom dizajne a vie dodať nahrávke správny nadupaný zvuk,“ s úsmevom hodnotí Veslo. O master sa postaral český producent Tomáš Karásek pôsobiaci ako Gaex.


Videoklip je zobrazený v dvoch líniách

Video prirodzene zachytáva nahrávanie skladby v hudobných štúdiách a súčasne prepája obrazce mladého páru, ktorý stvárňuje dvojicu z textu piesne. „Klip nám krásne spracoval po všetkých stránkach dokonalý videomaker Michal Neffe, ktorého sochu v nadživotnej veľkosti máme aj v skúšobni,“ s nadhľadom opisuje Veslo radosť zo spolupráce a pokračuje: „Naše zábery z nahrávania zo štúdia prekrásne skombinoval so zábermi z pozadia textu ľudovej piesne, ktorá pojednáva ako inak, než o vzťahu dvoch mladých ľudí.“

Nakrúcanie gajdoša Juraja Dufeka prebiehalo priamo pred jeho domom na lazoch pri Detvianskej Huti. „Musel urobiť len asi dvadsať krokov z domu ku kamere, a to doslova. V takom krásnom prostredí si postavil dom, kde žije spolu s rodinou,“ prezrádza Veslo. Pritom, že zábery zo slovenských lazov sa budú hodiť k umeleckým záberom dvojice, zistili až počas strihu a veľmi sa im to zapáčilo, až sa zábery stali súčasťou vizuálu.

Ešte pred sfinalizovaním videoklipu kapela zverejnila pieseň digitálne. „Počas kampane k singlu došlo k bizarnej situácii, keď jedna sociálna sieť vyhodnotila názov ľudovej piesne Močí ďiovča konope ako propagáciu konopných produktov, čo je proti jej pravidlám a reklamu stopla. Tento fakt sme na svojich stránkach vtipne glosovali slovami: boli sme nútení zmeniť názov ľudovej piesne! Nový názov tracku je teda Močí ďiovča neznámu zelenú rastlinu. Zdieľajte, kým nezmažú,“ so smiechom uzatvára Veslo.

Novinka je predzvesťou jesenného vydania EP so štyrmi originálnymi skladbami. Poslucháči nemusia mať obavu zo skromného počtu skladieb, pretože bude kompenzovaný bohatou minutážou každej jednej nahrávky. EP bude distribuované digitálne, ale hudobní fajnšmekri sa môžu tešiť aj na vinylovú verziu.

NMR (foto: press)