FREE FACES VYDÁVAJÚ NA LP REEDÍCIU ALBUMU ALMOST TRUE STORY

Skupina Free Faces vydáva v piatok na LP reedíciu albumu Almost True Story (1998). Jej členovia Oskar Rózsa, Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Andrej Šeban novinku dnes spolu pokrstia v jednej z bratislavských kaviarní.

Pozadie vzniku albumu je podľa známych hudobníkov pomerne kuriózne. Pôvodne totiž v štúdiách Opusu nahrávali ako štúdiová skupina s Richardom Müllerom jeho album Nočná optika. Ten však podľa spomienok zúčastnených na nahrávanie nechodieval, a tak hudobníci využili, že mali k dispozícii štúdio a postupne nahrali skladby na Almost True Story.

Kapelu podľa Maroša Hečka nakopla najmä skladba Nothing happens. „Bola to naša prvá pieseň, ktorá nás zadefinovala a určila energiu, ktorá Free Faces charakterizovala. Preto otvára Almost True Story.

Jej posolstvo? Nič sa nedeje, ideme si zahrať.

Album zase uzatvára pieseň It’s gone now. Lebo už je po všetkom,“ zaspomínal si scenárista a hudobník, ktorý sa podpísal pod niekoľko textov na nahrávke. Okrem tých štvorica zhudobnila aj anglické texty beatnického básnika Lawrenca Ferlinghettiho a texty k dvom piesňam dodal Roman Gal.

Album Almost True Story vyšiel v nezávislom vydavateľstve Silberman ako CD.

Skupina po jeho vydaní absolvovala vypredané turné po Slovensku a skladby z nahrávky sa dostali aj do vysielaní rádií a televízií. Za album získali cenu Hudobnej akadémie v kategórii Objav roka, Nahrávka roka a Obal roka, skupina však na prenos odovzdávania cien neprišla. Naplánované mali aj zahraničné turné a v jednaní bolo i vydanie albumu v zahraničí, cesty jednotlivých hudobníkov sa však napriek tomu rozišli.

Okrem členov skupiny na albume hrajú Martin Burlas, Martin Ďurdina a Igor Sabo. Nahrávka vznikla pod hudobnou réžiou Oskara Rózsu a Free Faces. Oskar Rózsa je podpísaný aj pod súčasným remasteringom albumu, ktorý prináša vydavateľstvo Pavian Records.

SITA