RICHARD ĎURANA VZDAL POCTU PREKLADATEĽKE ZORE JESENSKEJ

Richard Ďurana zverejnil pieseň s názvom „Zimný deň“. Po pesničkách Tma a Neviem ako na to je to záverečná pesnička trilógie, ktorú vydáva túto jar muzikant známy aj z kapely Space Recorder.

„Už rok a pol sa vždy, keď cestujem domov do Turca, zastavím na Národnom cintoríne v Martine, aby som zapálil sviečku jednej z najlepších slovenských prekladateliek Zore Jesenskej – neteri Janka Jesenského. Zora Jesenská zomrela pár dní pred Vianocami v roku 1972 a moja osobná sviečková tradícia začala minulý rok začiatkom roka, keď som si v januári prečítal knihu Jána Roznera Sedem dní do pohrebu. Táto kniha slovenského spisovateľa, filmového a divadelného kritika, dramaturga, redaktora a prekladateľa mi spôsobila totálny mindquake, čiže akési mysľotrasenie,“ objasňuje Richard.

„Kniha je nielen popisom udalostí decembrového týždňa vymedzeného smrťou a pohrebom Zory Jesenskej, ale aj reflexiou ich spoločného života, spoločenských udalostí, známych osobností kultúrneho života a represie komunistického režimu, pre ktorý sa Rozner s Jesenskou stali v normalizačnom období terčom a ktorému sa odmietli podvoliť. To všetko na pozadí impozantného vykreslenia stavu najchladnejšieho ročného obdobia, ktoré sa do čitateľa doslova zarezáva,“ sumarizuje Richard knihu Jána Roznera, ktorý po smrti svojej ženy emigroval do Nemecka.

Precítenie týchto obrazov sa stalo predlohou pre text pesničky Zimný deň, vrcholiaci v záverečnom refréne: „A tak deň končí, tak to končí/Či len začína/A tak deň končí, tak to končí/Do mňa sa zatína, zatína.“

Vizuálne zaujímavý videoklip ku pesničke Zimný deň vyrobila využitím najmodernejších technológií mladá talentovaná grafická dizajnérka Emma Zahradníková. Emma nie je na dizajnérskej scéne nováčikom, napriek tomu, že je ešte len čerstvá maturantka Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Potom, ako vytvorila vlastnú mobilnú aplikáciu Slow down and listen to music, si ju všimli aj v zahraničí.

Dnes Emma externe pracuje pre kanadskú firmu z Vancouveru, pre ktorú dizajnuje a edituje prezentácie pre mobilné aplikácie na nahratie do App Store a Google Play, pričom naďalej pracuje aj na vývoji vlastných appiek či inej voľnej tvorbe v oblasti grafického dizajnu.

„Myšlienka tvorby videoklipu k pesničke Zimný deň ma zaujala. Rada experimentujem, snažím sa hľadať a prepájať nové médiá s umením a dizajnom. Vo videu som sa pokúsila zachytiť intímnu atmosféru Richardovej pesničky pomocou efektov reflektujúcich text, reagujúcich na melódiu pohybom objektov a tónmi farebnosti,“ približuje Emma.

„Príprava videoklipu si vyžiadala veľmi veľa času. Hlavne kvôli technike. Súčasné multimediálne programy si vyžadujú veľký výpočtový výkon, ktorý sa v domácich podmienkach premení na celé dni strávene za obrazovkou.“ dodáva.

NMR (foto: press Richard Ďurana)