GHOULA: RAFINOVANÝ PRÍSTUP K SAMPLOVANIU

Ghoula, vlastným menom Wael Jegham, je tuniský producent a skladateľ filmovej hudby. Sedem rokov po vydaní svojho debutového albumu sa pripomína novinkou nazvanou „Demi-Ecrémé“.


Na svojom druhom albume, ktorého názov by sa dal z francúzštiny preložiť ako „Polozabudnutý“, sa Ghoula drží svojej obľúbenej zbrane: rafinovanému prístupu k samplovaniu, ktorým vzdáva hold hudobnému dedičstvu Severoafričanov. Ako mnohostranný umelec s rôznorodým hudobným zázemím dokáže preplávať elektro-popom, technom, breakbeatom a ďalšími tanečnými žánrami. Osobitnú pozornosť venuje aranžovaniu textov, ktoré sampluje zo svojej osobnej zbierky vinylových platní.

Jeho charakteristický zvuk možno rozpoznať už od prvých sekúnd

Jemná harmónia praskajúcich hlasov hovoriacich dialektmi z celého Maghrebu, rozšírená o zvuk folkovej gitary, elektrickej basy a groovy rytmov typických pre stredomorskú kotlinu, je v protiklade s elektronickou produkciou a dominantnými štýlmi ako acid house a jungle. Tento kontrast robí Gholové skladby jedinečnými.

Ghoula znamená v preklade „monštrum“

„Na samplovaní sa mi páči, že môžem vokál izolovať od jeho pôvodného pozadia a teleportovať ho k novému aranžmánu. Cieľom nie je nikdy skresliť jeho podstatu, v skutočnosti je to naopak. Snažím sa, aby hlas rezonoval s pôvodným zámerom skladateľa, aby vyjadroval jeho víziu a rešpektoval pôvodné dielo. Keď samplujem starý vinyl, vždy si kladiem tú istú otázku: Ako ďaleko môžem zájsť s touto primárnou látkou, touto textúrou, touto melódiou, týmto rytmom? Je to môj spôsob, ako zachovať bohaté dedičstvo mojej domoviny a zároveň ho osviežiť,“ hovorí Ghoula.

Či už hovoríme rovnakým jazykom, alebo nie, spájajú nás spoločné zážitky a emócie, ktoré sú podstatou tejto hudby. Dotýkajú sa nás za hranicami svojho kultúrneho zázemia a obdarúvajú nás osobitosťami mozaikovej hudobnej osobnosti. Vedú nás k ceste zjednotenia, oslavujúc to, čo nás všetkých robí odlišnými!

NMR (foto: press Goula)