GOOD CO – NÁPOR ELECTRO SWINGU POKRAČUJE

good coGOOD CO – THE KICKER  (CAREY RAYBURN 2014)

Nikdy nehovor nikdy. Múdre príslovie. Platí snáď na sto percent. Pamätám časy, keď mnohí s ľahkosťou, suverénne odpisovali swing. Vraj koniec, už sa nikdy nevráti. A je znova tu! Dokonca nie prvý raz. V rokoch 1995 – 98 vrcholil v USA návrat swingu v podobe tzv. neo swingu. Nebola to „retrožbrnda“. Niektoré skupiny vtedy swing kombinovali s inými žánrami, napríklad aj s punkom! Preto bola jedna jeho odnož nazývaná punk swing.

Electro swing hrmí na nebi pop music už dlho. Nie je ľahké určiť kedy vznikol. Či prvenstvo prináleží Parov Stelar, alebo G-Swing, alebo niekomu inému a jeho zárodok treba hľadať v dávnejšej minulosti, v 80. rokoch minulého storočia. ( K čomu som ochotný sa prikloniť). Ja ho poznám v dnešnej podobe približne 9 rokov. To ma núti neposielať tento žáner kamsi do močariny krátkodobej módy. Okrem toho treba zobrať do úvahy skutočnosť, že priniesol so sebou veľa dobrej hudby. Keď sa naň pokúsime pozrieť objektívne z nadhľadu, tak by sme nemali nevidieť, že v porovnaní s inými súčasnými tanečnými štýlmi vyznieva mimoriadne rezko, sviežo, originálne, a je tanečný v tom najlepšom slova zmysle. Unáša, strháva k tancu, tancu kreatívnemu, vynaliezavému – sólovému i párovému. A zväčša nie je až tak veľmi „electro“. Zároveň je akustický. Väčšina jeho tvorcov totiž začleňuje do svojich skladieb aj akustické hudobné nástroje. Hlavne dychové. Miešajú ho aj s world music, so štýlmi klezmer, polka, gypsy swing, balkánska dychovka. Samozrejme aj s hip-hopom, rapom, technom a inými štýlovými prímesami. Je teda dostatočne chameleónsky, aby sa ešte nejaký čas udržal pri živote. A celosvetový! Hrajú ho už takmer všade.

Čerstvý dôkaz mám doslova po ruke – The Kicker, v poradí druhý album americkej skupiny Good Co zo Seattlu. Big bandový zvuk starého swingu, občas sólo klarinetu, harmoniky, plus syntetizátory, elektronické bicie, digitálne koláže, dubstep, v skladbe Getaway funkovo-hip hopová nálada, speváčky, speváci (dobrí, bielo staro-swingoví, trošku á la Fred Astaire), alternatívny šmrnc, aranžérska vynaliezavosť. Čo ešte by sme mohli chcieť viac? Svojráznosť? Odlišnosť? Good Co síce nadväzujú na štýl electro swingu rozšíreného v Európe, no evidentne z ich nahrávok počuť, že sú Američania. Majú americký feeling a svoj vlastný štýl, viac jazzový, funkový, alebo i bluesový (Pulled Pork – mix blues, hip hopu). V niektorých skladbách zachádzajú až do sféry podobnej Johnovi Zornovi (remix The Kicker). A skladby? Je medzi nimi hit? No … to ja len tak, keby výnimočnou náhodou túto recenziu čítali nejakí poslucháči nápaditých skladieb z hitparád. Odpovedám – nie je. Ale keď si pozriete obidva klipy tu pod recenziou, možno prídete tej swingovej zábave na chuť. A keby ju uvideli naši starí rodičia, možno by sa im zarosili oči od dojatia.

Miroslav Potoček