GUTS: HVIEZDY MEDZI HAVANOU A DAKAROM

Na albume „Estrellas“ spája francúzsky hip-hopový producent Guts umelcov z troch kontinentov. Spoločne vytvárajú kultúrno-geografické väzby medzi Afrikou, Karibikom a Európou.


Slovo „estrellas“ znamená v španielčine „hviezdy“. V súvislosti s pôvodnými plánmi znie takmer ironicky, pretože najprv malo byť všetko inak: Guts chcel v skutočnosti nahrať celý album na Kube s hudobníkmi z miestnej scény, ale tento sen sa mu rozplynul v dôsledku minuloročných obmedzení vstupu do krajiny súvisiacich s Covid 19. Narýchlo musel vzniknúť nový koncept.

Do hľadáčika sa dostal Dakar, čiže hlavné mesto Senegalu. Jeho hygienické predpisy totiž umožňovali, aby tam všetci hudobníci mohli priletieť lietadlom, čo sa stalo prijateľným kompromisom.

Bez afrických hudobných vplyvov by kubánska hudba nebola tým, čím je.

Počas koloniálnej éry uviazlo na tomto karibskom ostrove veľa zotročených Afričanov. Ich rytmy, spevy a harmónie prenikli hlboko do hudobnej DNA ich novej vlasti a odvtedy neustále prekvitajú. Výsledkom tohto prelínania sú štýly ako mambo, son, rumba, cha-cha-cha i ďalšie.

Guts už viackrát preukázal cit pre vyhľadanie vzácnych hudobných skvostov.

Stalo sa tak napríklad na sérii kompilácií, ktoré vyšli pod názvom „Beach Diggin“. Na albume „Estrella“ zažiaril aj vďaka talentu vyhľadať vzácne a zároveň chytľavé piesne. Okrem niekoľkých originálov sa tu objavili aj klasické africké a karibské skladby v nových aranžmánoch. Typickým príkladom je prvý singel „Medewui“, pôvodne afro-latinský hit z Beninu, ktorý odkuzuje na blues a soul. V novej verzii tejto skladby sa kubánske zbory vznášajú v tropickej víchrici mnohovrstvových rytmov a slnkom prehriatych harmónií.


Na albume „Estrellas“ sa tiež prejavili hip-hopové vplyvy z čias, keď bol Guts žonglérom so samplami, tvorcom beatov a členom francúzskeho rapového kolektívu Alliance Ethnik. Počuť to najmä v skladbách ako „Dakar de Noche“ a „Sin Batallas“, ktoré v každom fanúšikovi boom-bapu vyvolávajú nostalgiu.

Texty albumu sú v španielčine, wolofčine, kreolčine a francúzštine. Jeho 17 piesní bolo nahraných len za 17 dní!

Hviezdna zostava.

Názov albumu „Estrellas“ odkazuje nielen na hviezdy a duchovné sily, ale aj na hudobnícku hviezdnu zostavu. Na jeho nahrávkach sa okrem iných podieľajú svetobežník David Walters, francúzsko-kamerunský spevák a skladateľ Pat Kalla, džezová speváčka Brenda Navarette, úspešné afroeurópske funkové duo Djeuhdjoah & Lieutenant Nicholson, kubánsky priekopník rapu El Tipo Este a traja bývalí členovia legendárneho Orchestra Boabab: gitarista René Sowatche a dvaja speváci Assane Mboup a Alpha Dieng.

Orchestra Baobab už v 70. rokoch 20. storočia miešali senegalskú hudobnú tradíciu s vplyvmi rumby. Súčasťou skupiny bol dokonca synovec kubánskej ikony latino jazzu Chucho Valdésa Cucurucho Valdés. Ten bol trikrát nominovaný na cenu Grammy, hrá na klavíri rovnako dobre ako jeho slávny strýko a ochotne sa hlási k jeho odkazu.

Guts o albume povedal:

„Album Estrellas si teraz môžete vypočuť komplet. Urobte si čas a počúvajte ho, ak je to možné, v dobrej nálade. Je výzvou k slobode. Spojenie kubánskej, senegalskej a francúzskej vlajky na jednej platni bolo našou odpoveďou. Kľúčom bola láska k afro-kubánskej hudbe v trojuholníku lásky a svetla. Som skutočne vďačný za všetky hviezdy projektu, ktoré môžete objaviť na OBI (banner, ktorý obklopuje vinyl). A pretože v živote neexistujú náhody, niekedy večer bude možno pozorovateľný padajúci hviezdny dážď. Vznikne z neho prach, ktorý sa rozpadne v atmosfére.“

Album „Estrellas“ obsahuje skutočné hudobné skvosty, ktoré sú ukryté prevažne v jeho druhej polovici. Tento titul určite nebude chýbať v našej výročnej rekapitulácii.

NMR (foto: press Guts)