HEILUNG: NOVODOBÁ KELTSKÁ VÝPRAVA

Heilung od roku 2017 fascinujú jedinečnými melódiami a mystifikačným zvukom. Tretí album tohto tajomného tria dostal názov „Drif“.


Tak ako ste sa predtým báli vyjsť von, aby vás neprepadol nejaký Kelt v kožušine a s píšťalou v ruke a opustili ste nejednu párty, pretože vám už tie protivné keltské skladby liezli ušami, dnes po vás pre zmenu vyskakujú polonahí bradatí Vikingovia, pripravení rozsekať vás sekerami na kašu. Opakuje sa to isté, čo sa stalo s Keltmi!

Keď historici skôr tápajú a predpokladajú, ako vedia, fantázia sa rozbieha. Hovoríme o hudobných tvorcoch, ktorí sa štylizujú ako severskí pohanskí šamani a zvádzajú nás na vstup do duchovného vesmíru, nad ktorým nevychádza slnko civilizácie a kde rituálne tance pri ohni alebo objímaní stromov vyliečia väčšinu chorôb. Je ťažké tými bludmi nafúknutú hudbu brať vážne, niekedy je to až nemožné, pretože sa pohybuje na hranici gýčovej paródie, a človek si môže vziať na milosť snáď len skupiny Wardruna… alebo Heilung, ťahúňa tejto scény.

Zvyšok je skôr o sebazaprení a zatvorených očiach, pretože pohľad na tvrdohlavo vyzerajúcich ľudí pobehujúcich po lese s parohmi na hlavách vás spoľahlivo pripraví o chuť počúvať ich hudbu. To je najsilnejšia kritika medzinárodného elektro-pop-rockového tria. Táto pomýlená estetika je však jej súčasťou, s tým sa nedá nič robiť, ľudia ju milujú.

Čo je na tejto skupine najpríťažlivejšie?

To keď rozlúštite texty, ktoré „vám umožnia dotknúť sa mágie pohanských čias“ a informácia, že bubny sú zafarbené ľudskou krvou? Nie, je to najmä hlas nórskej speváčky Marie Franz, známej zo skupín Euzen a Valravn. Hoci sa dánsky producent Christopher Juul a nemecký hudobník a hrdelný spevák Kai Uwe Faust navzájom dosť prekonávajú aj ako skladatelia a tvorcovia, stále budete len čakať, kedy sa z kombinácie akustických nástrojov, elektroniky, prírodných zvukových samplov a jemných hypnotických rytmov vynorí Mariin čistý hlas, štúdiovo znásobený do refrénu alebo inak pôsobivo dokreslený.


Skladby „Nesso“, „Asja“ alebo „Anoana“ si budeme pamätať najmä vďaka výbornej speváčke. Za vrchol hudobne pomerne vydareného albumu možno považovať nevšednú a vťahujúcu epickú kompozíciu „Tenet“; podobne ako u Nolanovho filmu, ktorý inšpiroval rímsky palindróm Sator Square.

Jiří Moravčík a NMR (foto: pres Heilung)